Областният експертен съвет в Пловдив внезапно отхвърли спорния проект за водоснабдяване на града, който щеше да глътне от джоба на данъкоплатците половин милиард лева. Идеята да се докара питейна вода до града под тепетата и още 28 села в областта от каскадата “Доспат - Въча” бе отхвърлена.
В Експертния съвет, който се проведе без особено много шум, участваха представители на 30 институции, сред които пет министерства и техните регионални структури, "НЕК“ ЕАД, както и засегнатите общини.
Преди гласуването изпълнителите представиха предпроектната разработка, а институциите становищата си.
Разработката по предпроектното проучване за каскадата „Доспат – Въча“ следва да бъде върната за доработване и допълване, посочват в становището си от МРРБ, което е било представено на съвета. Основните възражения в становището са свързани с избора на язовир Кричим, а не на язовир Въча за основен източник. Посочва се и липсата на задълбочени анализи за прогнозния брой на населението и неговото водоползване до 2070-га година, какъвто е хоризонтът на проекта. Отчита се и липсата на съгласувателни процедури с редица институции, които биха довели до законови проблеми при изпълнението на проекта.
От дружество “ВиК“-Пловдив изразиха категорично несъгласие с посочените в предпроектното проучване 65% загуби на вода средно годишно в Пловдивско. За 2020 година загубата на вода за Пловдив е 60,1%, а за цялата територия, на която оперира дружеството, загубата за същия период е 54, 83%, подчерта управителят на дружеството Спартак Николов. Той обаче не коментира посоченото в разработката поскъпване на водата в Пловдив от 2,35 лева за кубик на 3,38 лева за кубик при изпълнението на проекта.
Проектът е напълно осъществим и би се изплатил за 27 години, обяви пред Експертния съвет финансистът и бивш заместник - кмет Илия Кирчев, който отговаря за икономическата обосновка на проекта, посочват от Българското национално радио.
Експерти от областна администрация възразиха и срещу необоснованото, според тях, оскъпяване със 100 милиона лева на втория вариант на проекта, който предвижда изграждането на нов тунел за част от довеждащия водопровод край Кричим. Несъгласие има и по решението част от водопровода да е надземен върху постаменти, тъй като това ще наложи изграждането на нов път за строителство и експлоатация.