Ясни ли са правилата, при които ще започне четвъртата фаза на имунизацията у нас, в която ще се включат и личните лекари. Знаят ли джипитата как ще процедират и има ли указания? Тези въпроси останаха без отговор в ефира на bTV, въпреки че в студиото гостува д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София.
Стана ясно, че 90% от пациентите все още се колебаят дали да се ваксинират. Към днешна дата между 5-10% се движи броят на желаещите да се имунизират.
"В четвъртия етап, в който се включваме и ние, ще трябва да поставяме ваксина и на хора над 65 г. В тази възрастова група много малко препарати са поставяни. Това е рисковата група над 65 и със съпътстващи заболявания. Тук е големият риск, който трябва да поемем. Това притеснява и колегите", посочи д-р Миндов.
Не е ясно получили ли са общопрактикуващите лекари отговори на някои въпроси, които бяха поставени миналата седмица в ефира на Българската национална телевизия. Припомняме, че общопрактикуващият лекар Виктория Чобанова посочи, че на практика няма конкретни указания от нашето министерство, а самите листовки не са достатъчни.
"Трябва да придобием имунитет, за да спре разпространението на вируса. И двата начина крият рискове. Какво крие преболедуването, всички знаем - смъртен изход, тежки усложнения. Не знам дали работата на ТЕЛК комисиите в следващите години няма да е с такива трайно увредени от коронавируса хора. Всеки трябва да си даде сметка за това нещо и да мисли за своя живот", посочи Миндов.