Въпросът е колко ваксини ще поръчаме, при положение че не знаем колко човека желаят ваксинация. Затова беше нужно създаването на електронен регистър.
Вървим на опашката на Европа по отношение на брой ваксинирани. Нямаме достатъчно ваксини, но нямаме и настроение за ваксинирането. Липсва стройна организация и амбиция поне хората, които искат да получат ваксини, да го направят навреме. Това коментира в предаването „Лице в лице“ по bTV д-р Таня Андреева.
Според нея по отношение на ваксините нещата са много по-обезпокоителни.
„Допуснаха се няколко сериозни пропуски, свързани с това, че хората не бяха добре информирани от самото начало. Правителството трябваше да стартира разяснителна кампания. Този пропуск продължава и до днес, за съжаление. Той трябваше много бързо да бъде компенсиран, на достъпен език да бъде качена информация кой трябва да се ваксинира, кой не трябва и защо. С това загубиха много ценно време, през което се настаниха конспиративните теории. На фона на липсата на доверие това е една допълнителна нокса“, обясни д-р Андреева.
В коментар за предприетите противоепидемични мерки, тя припомни, че всички те са въведени, за да бъдат запазени болниците. Според нея обаче маските са един от методите за предпазване, но не могат да ни спасят от вируса.
Д-р Таня Андреева поздрави министъра за изваждането на проекта за това 10 болници да осигуряват равен достъп до лечение.
„Това е добра идея, лошото е че загубихме много време. Ако това беше факт по-рано щяхме да се справяме по-добре с пандемията и щяхме да имаме повече сили“, добави бившият здравен министър.