До 20 години затвор заплашват протестиращите срещу военната хунта в Мианмар, ако демонстрантите пречат на въоръжените сили. Многогодишни присъди и сериозни глоби са надвиснали и над онези, които бъдат признати за виновни в подстрекаване на омраза или презрение към лидерите на преврата.
Това става ясно от законови промени, идващи на фона на бронетранспортьорите, които обикалят по улиците на градовете в страната.
Чрез законовите промени се налагат дълги затворнически присъди за гражданите, за които се установи подбужда омраза към военните, "чрез думи, изговорени или писмени, или чрез знаци, или по друг явен начин".
В официално изявление, публикувано на сайта на военните се заявява, че хората, които пречат на силите за сигурност да изпълняват своите задължения, могат да получат 7 години затвор. Тези, за които се установи, че предизвикват страх или размирици в публичното пространство, могат да бъдат затворени за три години, предават от BBC.
Новината дойде само няколко часа, след като интернет връзката в страната бе възстановена.
Стотици хиляди вече протестират ежедневно срещу установилия се в първия ден на месец февруари военен режим. Демонстрантите настояват за освобождаването от задържането на избраните от тях лидери, включително Аун Сан Су Чжи, и възстановяването на демокрацията в Мианмар.
Задържаните са десетки. Сред тях има и петима журналисти.