В други държави има реакции на досиетата ”OpenLux”. Става дума за много сериозни финансови трансфери и е логично икономическите отдели на ДАНС и ГДБОП поне да започнат проверки. От тези публикации виждаме какво има налично, но нямаме обяснение как тези пари са се озовали там.
Това коментира журналистът Димитър Стоянов от сайта "Биволъ", един от медийните партньори в проекта "OpenLux", международно журналистическо разследване, което свързва данните за собствениците с данните за фирмите във Великото херцогство. В него участват Le Monde, Suddeutsche Zeitung, Le Soir, OCCRP и други разследващи медии в Европа, Африка, САЩ и Азия. Разследването на архива е продължило повече от 1 година. Разкрити са повече от 55 хиляди офшорни компании, управляващи активи на стойност най-малко 6 трил. евро.
По думите на журналиста в България по традиция няма особена реакция на подобни събития.
Във връзка с наближаващите парламентарни избори, пред Българското национално радио Димитър Стоянов подчерта, че няма подходящ момент, в който да изкараш някаква изобличаваща за някого информация, и винаги ще стои въпросът "Защо точно сега?"
"В такъв случай трябва да попитаме - а кога? Безспорно ще има връзки с политици, няма как да няма. В България политиката и бизнесът са много преплетени. ... Всеки случай се работи по отделно и когато успеем да валидираме информацията, ще я публикуваме", обясни журналистът.