Българските процедури по обжалването на 24-часовото задържане са несъгласувани с изискванията на Европейската конвенция за правата на човека. Това каза пред БНР адвокат Емилия Недева. Тя определи Узунов, Милушев и Бобоков като „косвени жертви в една атака срещу президента и срещу опита му да се кандидатира за следващ мандат“.
След подобно решение могат да се предявят претенции по Закона за отговорността на държавата – както срещу полицейския орган, така и срещу прокуратурата, уточни тя.
„И в трите решения съдилищата констатират извънпроцесуална нерегламентирана колаборация между органите на МВР и прокуратурата, която не е извършена по установения ред.“
У нас обявяването на незаконност винаги идва доста след изтърпяване на 24-часовото задържане, подчерта Емилия Недева. „Битката се движи във времето много след освобождаването“, допълни тя.
„Трябва да има процедури, които да стигнат дотам в рамките на тези 24 часа лицето да може да бъде освободено от съд, когато се приеме, че задържането му е незаконно. У нас това никога не може да се случи, виждате в какви срокове се случва. Постановяването на решение от Районен съд – Пловдив дойде един месец след задържането и това, трябва да ви кажа, за стандартите на България е много бързо произнасяне.“
Изключения ли са случаите на обжалване на 24-часово задържане?
Адвокат Недева определи като грешка това, че голяма част от гражданите не ползват адвокат по време на такова задържане.
„Практиките на полицията в тази насока са доста противоправни. Много често е упражняван натиск да се подаде декларация, че не желаят задържаните встъпването на адвокат.“
Емилия Недева отбеляза, че самата тя при наличие на основания обжалва 24-часови арести и „са единични случаите, в които заповедта издържа“.
На Пламен Узунов и на защитника му е било отказано да се запознае с материалите по делото, изтъкна още Недева. „До този момент аз нямам представа какви са доказателствата по делото и това е грубо нарушение на правата на обвиняемия и на защитника.“
„До момента повечето енергия е в парата – органите, службите преимуществено предпочитат да изнесат някакви недоказани факти, да заявят нещо, да хвърлят в медиите, отколкото да свършат нещо според правилата на НПК.“
Запитана дали трябва да се отвори процедурата по избор на специалния прокурор, който да разследва главния, на фона на евентуално дело в Конституционния съд, адвокат Недева заяви:
„В крайна сметка въпросът ще бъде решен от Конституционния съд – това е моето мнение като юрист. Аз обаче считам, че напук на искането на президента, те ще продължат процедурата и ще го изберат, защото това е начинът, по който работи това законодателно тяло, наречено народно събрание, в днешния му вид. Така работят и органите на ГЕРБ, на изпълнителната власт. Голяма част от тях доминират и Висшия съдебен съвет.“