„Малко мислим за това, което подхранва средата на корупция“, загатна бившият главен прокурор и ръководител на Антикорупционната комисия Сотир Цацаров, визирайки предимно бюрокрацията.
Според него, много често има жалби до комисията, а и до прокуратурата, с които те не могат да се занимават, защото не са им в правомощията. Цацаров каза още, че преди избори почват да идват повече сигнали за корупция на местно ниво. Група общински съветници подава сигнал срещу друга група и след седмица другата група дава сигнал срещу първата, даде пример той. И уточни, че често такива сигнали всъщност имат основание, а не само политически прийом за очерняне.
„Има натрупана значителна съдебна практика. Трябва да има законови промени относно обема на отнеманото незаконно придобито имущество. Следва да има промени и няма народен представител, който да е против, но досега няма политическа воля“, коментира още той пред БНТ.
Попитан защо има претенции за малко под 500 млн. лева, а съдът е уважил за около 20 млн., Цацаров обясни, че исковете се предявяват за няколко години, минават и през три съдебни инстанции. Далеч не всичко е приключило в рамките на отчета за годината, напомни той. Освен това имало и принципно запитване до Европейския съд и това също забавя процеса, тъй като се чака отговорът.
Бившия главен прокурор определи идеята за специален прокурор, който да разследва обвинител №1 и да не му е подчинен, като много екзотична. Той зададе въпроса - този специален прокурор, който ще контролира главния, безгрешен ли е?
Цацаров припомни и каква е процедурата по отношение на имуществото на Васил Божков:
„Антикорупционната комисия трябва да докаже пред съда тезата си за незаконно имущество. Реално за Божков и директно свързани с него лица, включително жена му Елена Динева, става въпрос за 278 млн. лева“. Предвид това, че Божков е в Дубай, правото му на защита било определено в Гражданско-процесуалния кодекс, но бившият главен прокурор не влезе в технически подробности как точно.