Измененията в правилника на МВР, с които се дава възможност да се събират глоби на граничните пунктове, са незаконни, отсече националният омбудсман Диана Ковачева. Това е и мотивът й да даде отрицателно становище по промените.
"Разбира се, че ще възразява, за да стане ясно за МВР, че практиката да се събират глоби е незаконна", обяви тя пред БНТ.
Ковачева е сезирала Конституционния съд и има становище в полза на това, че е незаконно. Върховният административен съд също се е произнесъл с акт, че на два пункта е незаконно събирането на тези глоби, а "актовете на съда как се прилагат в България, всички знаем". Диана Ковачева е категорична, че "опитът да се легализира тази практика е абсолютно недопустима, защото събирането на глоби нарушава права".
Според нея промените нарушават правото на защита, тъй като тече срок от 14 дни, в който може да се възрази. Гражданинът може да не се върне в страната в рамките на тези 14 дни - така се нарушава правото на защита.
Диана Ковачева обясни, че при плащането на 70% от исканата сума правото също е 14 дни.
"Когато имате неплатени задължения, които може да са изтекли по давност, но на пункта и на крак няма как да се провери, може да се свалят номерата и да не ви пуснат да напускате страната, което отново е нарушение на конституционното право да напуснете страната, когато вие решите", обясни Ковачева и призова МВР да си даде сметка, че решението на ВАС не се отнася само за един пункт, а и за всички останали.
По друга тема - събиранията на дълговете от колекторските фирми - националният омбудсман Диана Ковачева настоятелно приканва Асоциацията на колекторските фирми да направи проверка на сигналите за опити за злоупотреба и заобикаляне на закона. "Подканването" й е заради оплаквания на граждани.
Влизането на новата давност от 1 юни било глътка въздух за вечните длъжници, въпросът обаче не е изцяло решен.
Трябва да бъде приет изцяло нов Закон за личния фалит, защото на практика изтичането на тази давност погасява само задължението, а "вечните длъжници имат повече от едно задължение и на практика ги оставя с още задължения, за които да се грижат през годините", обясни още омбудсманът.