Имаше какво да се наваксва и мисля, че щабът по ваксинацията направи много хубаво така, че отвори коридорите. Българите са така, че чакат да видят какво ще им стане на другите. Нещата не са в толкова сиви и с черни краски. Пристигат нови количества от AstraZeneca, чакат се довечера. Има разработен план. В понеделник се чакат 12 хиляди дози на Pfizer. На много места още работят зелените коридори. Проблемът е за целия свят, не е само за България.
Това заяви в ефира на bTV проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб и директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Ваксинацията у нас отново започна сякаш да буксува, след като само за няколко дни голям наплив от желаещи и зелени коридори, се оказа, че може би ще има проблеми с доставките и недостиг на количества от препарата срещу COVID-19 на AstraZeneca. Появиха се и притеснения - ще има ли достатъчно количества, за да се постави втора доза от препарата на вече ваксинираните?
Изведнъж се оказа, че и първата доза от иначе двудозовите препарати е достатъчно от епидемиологична гледна точка. Това сякаш не бе обяснено в началото.
"От епидемиологична точка важна е първата доза. Тя прави имунитет в голям процент от населението. Във втората доза с 10-15% се повишава имунния отговор. Втората доза се прави, за да имаме високо покритие в населението. Генетиката на човека е такава, че известен процент от хората не реагират на първата доза. Хубаво е втората доза да се сложи в периода, посочен в кратката характеристика. Решихме в десетата седмица да се слага втората доза от Оксфордската ваксина. У нас винаги се създава недоверие от хора, които много говорят, но не са експерти в областта", коментира Кантарджиев и допълни:
"Казали му... Абе какво са ти казали?".
Той бе категоричен - щом ваксините минат одобрение в европейския лекарствен регулатор, значи са безопасни. Освен това всички препарати срещу COVID-19, получили зелена светлина от ЕМА до момента пазят от тежките случаи на инфекцията, леталния край и влизането в болница.
Кантарджиев бе категоричен - една доза от ваксината за преболедувалите е достатъчна, но те може и да не се ваксинират.
По отношение отварянето на ресторантите от 1 март, Кантарджиев посочи:
"Ресторантите не са местата, на които става най-голямото заразяване". По думите му не се изключва възможността да има промяна в решението нощните заведения да отворят на 1 април, ако има пик на инфекцията. Ако нещата обаче се запазят с този темп и мерките се спазват, проблеми няма да има.