Прокуратурата разследва 25 бивши служители на държавни агенции, които е трябвало да контролират изразходването на европейски средства. Това съобщи шефът на звеното за борба с евроизмамите Ангелина Митова.
Тя каза още, че контролните органи масово подават сигнали до прокуратурата, в които няма доказателства за престъпления или нарушения, а остават обвинителите сами да проверяват. Така по схемата за единно плащане на площ, по която земеделските производители получават субсидия за обработваемата си земя, 72% от прокурорските проверки са приключили, без да се образува наказателно дело. Причината за това е, че земеделците са извършили нарушение, което е трябвало да накажат контролните органи, а не престъпление, което да преследва прокуратурата.
От юли, когато беше последният доклад на Европейската комисия за България, до днес са внесени 168 обвинителни акта за евроизмами в съда, съобщи Митова. Присъдите за този период са общо 49.
Прокурорите обясниха, че не се води статистика колко пари са възстановени, но стана ясно, че в София на държавата са върнати около 700 хил. лева. Най-масовият случай са делата по схемата за единно плащане на площ, а по тях не е имало плащане и затова не са връщани пари, обясни Митова.