ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2021


Възраждане иска разпускане на Прокуратурата

13 4017 10.03.2021
Възраждане иска разпускане на Прокуратурата

На първа инстанция българския съд отхвърли претенциите на Прокуратурата към Възраждане като нямащи отношение към регистрацията на партията, а твърденията ѝ - като необосновани и недоказани.


Жалбата на  прокуратурата срещу решението на съда с искане за отмяната му и  прекратяване на регистрацията на Възраждане, за пореден път доказва, че моделът на българската прокуратура като структура, съдържание и правомощия е остарял и тоталитарен. В настоящия й модел тя не се ръководи от принципа за  върховенство на закона, а от задкулисни зависимости.  Поради това Възраждане иска разпускане на прокуратурата в настоящия й вид.

 

Многократно видяхме  обвинението като инструмент за контрол, разправа и създаване на зависимости   на финансови и икономически субекти, а в случая с Възраждане – и в опит за разправа с неудобна  политическа партия.

 

От друга страна виждаме как прокуратурата при очевидни престъпления извършва формални „проверки“, които не откриват нарушения  а финалните прокурорски актове - за отказ от образуване или прекратяване на досъдебни  производства, се превръщат в индулгенции за престъпници.

 

Съдебната система трябва да бъде реформирана в своята цялост, прокуратурата е само един от нейните елементи, но този елемент има нужда от най-кардинално преподреждане, така че да служи на народа и да пази народа от мафията, а не обратно. Възраждане има виждането как това може да стане и политическата воля да го направи.

 

По степен на важност проблемите в съдебната система се свеждат до : - независимост, структура на съдебната система, професионално ниво, условия за качествено правораздаване.

 

Независимостта на съдебната система  следва да се реши в няколко стъпки - Висшия съдебен съвет от постоянно действащ орган да се преструктурира в действащ на сесии; Членовете на Висшия съдебен съвет да са само магистрати, избирани от магистрати; Инспектората при ВСС да се избира от магистрати; Председателите на върховните съдилища да се избират от всички български магистрати; Председателите на останалите съдилища да се избират на общи събрания на съответните съдилища.   

     

Относно структурата на  съдебната система- първото и най-важно нещо е прокуратурата да се изведе от съдебната власт и премине в изпълнителната власт; Главният прокурор да има  САМО  организационни и ръководни функции; Главният прокурор да се назначава от Министъра на правосъдието; Сигнали за извършени от Главния прокурор престъпления да се подават до Министъра на правосъдието, който чрез жребий да определи състав от трима прокурори  / от РАЗЛИЧНИ прокуратури/, които  да възложат проверка, съответно образуват досъдебно производство; Да се изключи фигурата на „ младши съдия“, а да се увеличи броя на съдебните помощници; Да се закрие специализираният наказателен съд; Да се създадат наказателен съд, граждански съд и търговски съд , разпределени на територията на страната съобразно броя на разглежданите дела; Изменение на НПК и въвеждане на обжалваемост пред съд на всички прокурорски актове.

 

Условия за качествено правораздаване - Анализ на разглежданите в страната дела по вид и брой; Определяне на средна норма на натовареност; Увеличаване, съответно намаляване или прехвърляне на бройки между съдилищата така, че да се постигне едновременна натовареност на магистратите; Изготвяне на ежегодна статистика за анализа на разглеждане в страната и определяне на средната норма.

 

Само при независима съдебна система можем да гарантираме реда и законността в страната. Процесът срещу политическа партия Възраждане показва едно, че никой от нас не е в безопасност в държава, в която законите се прилагат избирателно, а институции като Прокуратурата са бухалка в ръцете на властта.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама