В предизборната програма на партия ГЕРБ отсъства големият играч - пандемията и кризата след COVID-19. Не присъства укрепването на системата на здравеопазването или нейната промяна. Виждаме едни смехотворни намерения. В сектор енергетика има някакво намерение за изграждане на водородни инсталации, но няма нито дума с какво ще бъдат заместени. Съвършено нищо. Селското стопанство изобщо го няма. Най-слабата част е за външната политика и върховенството на закона.
Това заяви в предаването "Денят с Веселин Дремджиев" журналистът Емилия Милчева. Думите й идват само ден, след като управляващите обявиха дългата си предизборна програма, обхванала 120 страници и написана съвместно с върналия се на бял кон Владислав Горанов. Впрочем бившият финансов министър, който припомняме си тръгна от поста заради връзки с ДПС и Делян Пеевски напоследък все по-често се появява в публичните изяви на ГЕРБ. Друг министър, който си тръгна по същите причини в разгара на протестите миналото лято е водач на листа. Става дума за бившият МВР шеф Младен Маринов.
"Най-големият въпрос е защо кризата след COVID-19 не присъства в програмата по никакъв начин. Не присъства като укрепване на системата на здравеопазването или промяната й. В тази програма по отношение на здравеопазването виждаме едни смехотворни намерения - там, където има огромен проблем със специалистите, се предлага съчетаване на три вида стимули - държавни, общински и местни (ако изобщо на тези места има болници), както и уреждане на детска градина и ясли. Този проблем извън София не съществува", обясни Милчева.
Нейното обобщение е съвсем просто - в цялата програма отсъства "големият играч" - пандемията.
"В сектор енергетика има някакво намерение за изграждане на водородни инсталации, но няма нито дума за закриване на мощности, нито какво ще стане или какви програми биха се предложили в тази посока. Съвършено нищо. Споменато е, че са модернизирани 5-и и 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй”, че се разчита на интерконекторите за някаква диверсификация и толкова. Точка. Очаквах да има едно много по-ясно по отношение на “Зелената сделка” становище и виждане какво ще става. Ситуация, при която ще се наложи до 2030 г. едно закриване на мощности, трябва да е ясно с какво ще бъдат заместени. Те осигуряват 45% от електроенергията в България", отсече Милчева и допълни - селското стопанство отсъства напълно.
Най-слабата по думите й част е външната политика и върховенството на закона.
+В опит да се противопоставят на лобизма, от ГЕРБ предлагат въвеждането на т.нар. “законодателно досие” - ако вие сте народен представител и внасяте законопроект, трябва да обясните и да кажете публично с коя кантора сте се срещнали и прочее. Това не е възможно да стане", смята журналистът и допълни - в момента голяма част от лобистките закони са по предложение на Министерския съвет.
"Периодично, пише в програмата, ще се провеждат публични допитвания дали обществото е удовлетворено от правосъдието и правораздаването. Изключително забавно. По поръчка на управляващите…", коментира още Милчева.
"Политиците разчитат на това, че почти никой не чете предизборни програми, освен журналистите и то не всички, просто защото това ти е работата", допълни Милчева.