Държави започват обезпокоително да се обединяват срещу други. Върховният лидер на Северна Корея Ким Чен Ун търси сближаване със съседен Китай срещу общи врагове като САЩ. ”Синхуа” съобщи в понеделник, че китайският президент Си Цзинпин и Ким са разговаряли за резултатите от 8-ия конгрес на партията на Корейската работническа партия през януари, скорошния завой на Пхенян към Вашингтон и Сеул и предизвикателството коронавирус.
Ким се е срещал с китайския президент повече от всеки друг световен лидер. Отношенията между двете държави датират от 1949 година, предадоха световните агенции.
Припомняме, че САЩ санкционираха в понеделник двама високопоставени членове на китайското правителство за "сериозни нарушения на правата на човека срещу етническите малцинства" в Синдзян.
"Китайските власти ще продължат да се сблъскват с последствия, докато се случват зверства в Синдзян. Министерството на финансите се ангажира да насърчава отговорността за нарушенията на човешките права на китайското правителство, включително произволно задържане и изтезания, срещу уйгури и други етнически малцинства", коментира Андреа Гаки.
Министерството на финансите заяви, че санкциите "допълват" подобни санкции, предприети от ЕС, Обединеното кралство и Канада. Малко след това Китай наложи санкции на ЕС, като сред санкционираните е и българският евродепутат Илхан Кючюк.
По-късно стана ясно, че и Китай налага санкции в отговор на тези действия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в четвъртък, че Вашингтон е ангажиран с денуклеаризацията на Северна Корея, както и с "намаляването на по-широката заплаха", която Пхенян представлява за САЩ и техните съюзници.
По време на посещението си в Южна Корея той добави, че САЩ имат за цел да "подобрят живота на всички корейци, включително хората от Северна Корея, които продължават да страдат от широко разпространени и систематични злоупотреби в ръцете на репресивното правителство".