Над 1300 души са били настанени в лечебни заведения само в рамките на една седмица. Натискът върху болниците става все по-силен и в редица областни градове свободни легла за пациенти с COVID-19 почти няма. Няма и ремдесивир в някои части на страната. И всичко това, въпреки мантрата “Справяме се” и “Работим”, въпреки милионите, отпуснати за лекарства, и въпреки уж готовността на лечебните заведения да разкрият нови легла.
В червено са всички области в страната. Това означава, че заболеваемостта е над 120 на 100 хиляди. В Бургас, например, тя достига близо 900 на 100 хиляди - морският град е един от най-сериозно засегнатите от третата вълна. Именно там се оплакват и от критичен недостиг на ремдесивир. Критична е обстановката и в София, Плевен, Враца, Кюстендил.
Особено усложнена, например, е обстановката в столицата, където легловата база не е напълно изчерпана. В УМБАЛ “Света Анна” свободни са едва 89 легла. В ИСУЛ - 63. В “Света Екатерина” - 78. Все още се справят УМБАЛСМ “Пирогов”, ВМА, Александровска болница, “Токуда”.
Положението в други части на страната обаче не е съвсем обнадеждаващо и не се изключват сценарии, при които е била отказана хоспитализация на пациенти поради изчерпан болничен капацитет - дежа вю от есента на миналата година.
Най-голямата болница в Благоевград вече не приема спешни пациенти. Хирургичното отделение се превърна в COVID зона.
В Гоце Делчев капацитетът от дни е изцяло запълнен.
Във Варна са на границата.
94% от наличните легла в Бургас са заети.
В Ямбол заетостта на леглата достига 98 процента.
Според здравния министър болничната система се справя с натоварването.
С кое не сте съгласни?