Убедени сме, че водачът на листата на ПП „Републиканци за България” в 18 МИР Разград Димитър Стефанов има потенциала да даде начало на промяната в региона. Това заявиха на пресконференция в Разград председателят и зам.-председателят на Републиканци за България Цветан Цветанов и Павел Вълнев.
По думите им листата в Разград включва млади и активни хора, но с политически опит, които са обединени от евроатлантически и демократични ценности.
„Колкото и трудни да са тези избори, аз вярвам в успеха на тази млада листа, състояща се от местни хора, а не парашутисти или депутати от няколко мандата, в които нищо кой знае какво не е свършено за региона”, каза водачът на листата Димитър Стефанов.
Пресконференцията беше открита от областният координатор на Републиканци за България за Разград Рейхан Вели, който е втори в листата. Той увери, че са спазени всички противоепидемични мерки и се извини на симпатизантите на политическата сила, които именно заради мерките не са част от събитието.
Цветан Цветанов представи основните принципи и приоритети в секторните политики на партията. Върховенство на закона, ефективност в борбата срещу корупцията, ефективно електронно управление, електронно здравеопазване, реално разделение на властите чрез силен парламент, който да разпределя парите на данъкоплатците, медийна свобода и плурализъм, развито земеделие и силна местна власт са сред основните приоритети на Републиканци за България.
Председателят на партията коментира и слабостите и невъзможността настоящото правителство да управлява процесите и да се справи със световната пандемия от COVID-19. Според него при втория и третия локдаун в държавата управляващите трябваше да имат единен здравен протокол и стратегия за мерки за подпомагане на средния, малкия, микро и семейния бизнес.
Цветанов коментира и изборния процес.
По думите му хората са загубили доверие за прозрачността и честността на изборите в България. Той изрази притеснение от липсата на адекватни мерки за гарантиране вота на българските граждани. При нарастване на случаите на COVID-19 се увеличава и броят на карантинираните, които след седмица ще имат възможност да гласуват с мобилни урни. Цветанов изрази съмнение, че именно при мобилните урни ще се търсят възможности за злоупотреби с вота, там ще е най-занижен контролът, а същевременно държавата ще отчете колко са гласувалите по този начин.
Относно продължителността на изборния ден и заради противоепидемичните мерки гласуването ще става по-бавно, а от ЦИК не са обявили разчет и регламент, при който изборният ден може да бъде удължен. Цветанов коментира и ограничаването на правото на гласуване на българите в чужбина, като даде за пример съседна Румъния, където преди няколко месеца също се проведоха избори, но румънците в чужбина имаха право да гласуват по пощата, което сториха 40% от избирателите.
„Суверенът е, когато има висока избирателна активност, това, което направи управлението, е да имаме монолог, наблюдаваме го от 1 година, от началото на протестите и една джипка, която стана като една медийна станция, но знаем, че монологът с гражданите е недопустим през 21-вата година на 21 век, затова подкрепете прекрасния отбор с №21 в бюлетината”, завърши Цветанов.
Актуалната предизборна обстановка коментира и заместник- председателят на Павел Вълнев. По думите му в много региони на страната има репресии, отправят се заплахи и се всява страх у хората. За пример той даде родния си Доспат и Силистра. Според него това го няма и в африканските държави, преди такива са били методите на ДПС в смесените райони, а сега е практика на ГЕРБ. Вълнев отправи въпрос към премиера Бойко Борисов дали смята, че е правилно неговите феодали да управяляват като всяват страх у хората. Според Вълнев в момента единствената разлика между обстановката сега и по времето на социализма е, че можем да пътуваме, иначе и сега хората са плашени и репресирани.
Вълнев бе категоричен, че независимо от резултата на вота ще потърси отговорност от премиера и министрите за безотговорното управление. Той допълни, че страх има и у бизнеса, който се страхува от „опраскване” и постоянни проверки от държавните институции. Според зам.-председателя не е ясно къде се харчат над милиард от средствата, за които се твърди, че се предоставят за справяне със световната пандемия, а представителите на бизнеса не усещат подкрепа от държавата.
„И с пандемията не се справя управлението, последни сме по ваксинация, първи по смъртност“, каза още зам.-председателят на партията.