В края на април ще има свободен избор на ваксини. Това категорично обяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Пo-cкoрo трябвa дa рaбoтим пo мoтивaциятa нa грaждaнитe дa прoдължaт дa иcкaт дa ce имунизирaт, зa дa дocтигнeм тeзи зaвeтни 70%, кoитo щe ни ocигурят cпoкoйcтвиe кaтo oбщecтвo“, добави тoй.
Очакването за напредване с ваксинирането в страната е сред аргументите и за разхлабването на ограниченията срещу разпространението на COVID-19 от и след 1 април.
Според доц. Кунчев от последните две доставки едва ли ще бъдат насочени количества към ваксинационните пунктове, където се поставят инжекции на записалите се в електронния регистър, но пък се потвърди заявката, че от иРНК ваксините ще има за личните лекари и заявилите такова предпочитание при тях. Запитан обаче за количествата иРНК ваксини към общопрактикуващите медици, Кунчев отговори: „Това е въпрос на точна сметка, с която в момента не разполагам.“
„Очакваните доставки за май пък са с 50% по-големи от тези през април“, твърди още Кунчев, визирайки иРНК ваксините.
Общо доставките на ваксини срещу COVID-19 директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов изброи така:
- 250 000 дози от „Пфайзер“/“БиоНТех“
- 90 000 дози от „Модерна“
- 300 000 дози „Астра Зенека“
- около 40 000 дози от „Янсен“ в две доставки след средата на април.
Тoвa ca пoтвърдeнитe кoличecтвa, кaтo нaдeждaтa e дocтaвкитe дa бъдaт увeличeни.
Според Кирилов все още не е договорено окончателно дали България ще получи допълнително 155 хил. дози или повече от ваксината на „Пфайзер“/“БиоНТех“. Те биха били по линия на договорка от средата на март на фармацевтичния производител с Европейския съюз за 10 млн. дози допълнително.