За мен това е политическо решение. Ластиците са нещо много хубаво, когато сте във фитнеса и трябва да правите мускули. Това е коментарът на д-р Виктория Чобанова, личен лекар и председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област, относно частичното разхлабване на мерките, сравнено от премиера с движението на ластик.
Припомняме, че преди дни на поредната си „джип обиколка“ из страната Борисов заяви гордо:
„Затова ние сме като ластик - отваряме, затваряме за по 10-15 дни. Когато хората се уморят, пак отваряме”.
Пред Българското национално радио д-р Чобанова коментира още, че ако всички получили ваксина до момента се струпат в кабинетите на личните лекари за сертификат, общопрактикуващите лекари няма да могат да преглеждат пациентите, които и сега са много.
Вчера тя написа отворено писмо до Здравната каса, министъра на здравеопазването и медиите, в което призова да не се пречи на общопрактикуващите лекари да лекуват болните. Един от засегнатите в писмото въпроси е сертификатът за ваксинация. Според д-р Чобанова по този начин една държавна структура – НЗОК, решава как юридически частни субекти могат да регулират дейност, която не касае договорните им отношения с тази структура.
„Общопрактикуващите лекари в момента са на границата на изтощението. Ако те трябва да издават документи на всички, които са ваксинирани, няма да могат да преглеждат болните, които така и така са много. Едно е да се издава документът в процеса на ваксинация, съвсем друго е да дойдат всички, които досега са ваксинирани при нас, за да си получат заветната хартийка, която, оказва се, няма да им свърши никаква работа за нищо“, изтъкна Виктория Чобанова.
Лекарите от София област споделят за голям процент заболеваемост и проблеми с настаняването в болници на пациенти, които имат нужда от хоспитализация.
„Проблемът е същият, какъвто беше през ноември, даже може би малко по-голям“, отбеляза д-р Чобанова.
„Налага се в домашни условия да се лекуват хора с дихателна недостатъчност и в тежко състояние, които категорично се нуждаят от болнично лечение“, подчерта тя.
„Разнопосочните послания относно ваксините водят до разколебаване и отказ във вземането на решения за ваксиниране в момента“, смята д-р Чобанова.
„Случиха се лошо нещата с „АстраЗенека“. Оказа се, че има малко повече странични ефекти, отколкото очаквахме. По отношение на ваксинацията в България - все по-малко хора искат да се ваксинират с „АстраЗенека“. Дори колеги споделят, че не могат да съберат 10 човека за отварянето на един флакон. Не можем да губим 8 дози заради това, че има двама записани.“