Европейската комисия изправя Полша пред най-висшия съд в ЕС заради приетия през 2020 г. закон, който оказва допълнителен натиск върху магистратите в страната. Правният акт ”подкопава съдебната независимост” и е ”несъвместима с правото на ЕС”, посочват още от Брюксел.
Пренасочването на въпроса към Съда на Европейския съюз идва година, след като Брюксел стартира четвърта процедура заради закон, приет от властта във Варшава, с който се порицават съдии, които са обвинени в "усложняване работата на правосъдната система" или пък поставят под въпрос начина, по който са назначени техни колеги, пишат от брюкселското издание "Politico".
“Европейската комисия счита, че законът в Полша подкопава независимостта на съдиите в страната и е несъвместим с правото на ЕС. Нещо повече - той пречи на полските съдилища директно да прилагат някои европейски разпоредби по отношение защитата на съдебната независимост”, посочват още от ЕК.
Това решение е част от продължителната битка на Брюксел със Варшава по въпроса с върховенството на закона. Полша е смятана за “черна овца” в ЕС, заедно с Унгария, като двете държави са заплашени от санкции по новия механизъм на блока, според който европейски средства ще се отпускат само срещу правни гаранции. Такава опасност грози, впрочем, и България - множество доклади констатират проблемите в съдебната система и върховенството на закона, спорната независимост на главния прокурор и проблемите с медийната свобода. Последната такава констатация стана ясна вчера, в обширен доклад на Държавния департамент на САЩ за човешките права по света.
Един от механизмите, с които Брюксел разполага срещу Полша, е задействаният преди години член 7 от законодателството - теоретично процесът може да доведе до лишаването на Варшава от право на глас в Европейския съвет.