Най-важно е тези избори да бъдат проведени по начин, по който всички участващи в тях приемат тяхната легитимност. Това да могат хората да гласуват още не е демокрация - казва Том Стопард - това да се преброят правилно гласовете вече е демокрация. На това обърна внимание политологът Иван Кръстев.
Пред „Дневник“ той изброи три фактора, които витаят в обществото и създават риск за нелегитимни и оспорени избори.
„Единият е COVID и то не толкова, че не знаем колко хора ще гласуват, ние не знаем и колко от хората в секционните комисии в последния момент могат да решат да не отидат. Има едно усещане за бюрократичен хаус по преброяването. Това е реален рисков фактор. Вторият е високото недоверие на хората към това, което вършат институциите. Третото, което също ми се вижда много важно, е изострената поляризация, при която малки партии влизат-не влизат в парламента, които са на границата. Това също може да доведе до ситуация, в която изборите могат да бъдат оспорени“, коментира Иван Кръстев.
Според политолога, независимо от това какви точно ще бъдат резултатите, някакъв електорален цикъл свършва в България.
„Безспорно нещо свършва, независимо кой и с колко ще спечели и колко лесно, или трудно ще бъде сформирано новото правителство“, добави Кръстев.