Третата вълна от COVID-19 още веднъж изправи пред изпитание системите на здравеопазване в редица държави. Това е факт особено в България, където един от основните проблеми е недостигът на човешки ресурс.
Болница “Пирогов” в София е една от най-големите в цялата страна. Тя е едно от лечебните заведения на първа линия в борбата с пандемията още от първия ден. Студенти по медицина влязоха в битката с инфекцията още при първата и втората вълна, а сега работят в COVID отделенията в цялата страна.
Емилия Георгиева е доброволец в "Пирогов" вече година, когато пандемията удря за пръв път. Това не е било лесно решение за нея, обяснява самата тя пред Euronews, но се ангажира, след като самата тя минава през инфекцията. Сега Емилия лекува пациенти.
Сериозна е нуждата от медицински персонал в момента, посочва студентката, а умората сред медиците е осезаема. По думите и болниците са на ръба.
Въпреки острия недостиг на медицински персонал в България, студентите в тези специалности са повече от когато и да било. Броят им се е увеличил двойно за последните седем години. Малко от тях обаче избират да останат в България и причините за това не са само финансови.
Според Теодора Делчева, вицепрезидент на Асоциацията на студентите по медицина, страната има все по-голям брой чуждестранни студенти, които след завършване се завръщат в родните си държави. Това вероятно е заради езиковата бариера. Много български студенти също предпочитат да търсят кариерното си развитие извън страната, тъй като специализацията там е по-лесна.
Между 500 и 1000 лекари напускат България всяка година. Въведени са нови правителствени програми за привличане на млади лекари. На студентите по медицина се предлагат стипендии, ако работят в България в продължение на три години след обучението си. Тази оферта идва в период, когато университетските такси за студенти по медицина са до небесата.