България трябва спешно да ограничи публичните разходи, въпреки социалното недоволство. Така ще може да бъде избегната финансовата нестабилност, като тази в Гърция, която ще застраши опитите на страната да се присъедини към еврозоната. Това предупреждение отправи агенция "Франс-прес", цитирана от БНР.
Агенцията се позовава на мнения на български икономисти и анализатори. Според Георги Ангелов, старши икономист в институт "Отворено общество" правителството изразходва средства, с които просто не разполага.
Кабинетът демонстрира неспособност да контролират бюджетния дефицит, което ще създаде трудности, коментира ситуацията Георги Ганев, програмен директор по икономическите въпроси в Центъра за либерални стратегии. България не е в еврозоната и ако чуждите пазари усетят неспособност за овладяване на бюджета, гръцкият сценарий ще се разрази тук с пълна сила, много по-лесно и по-бързо, отколкото в Гърция", допълни той.
АФП отбелязва, че България има споразумение за валутен борд с Международния валутен фонд, което обвързва местната валута - българския лев с еврото на фиксирана стойност и задължава правителството да води стегната фискална политика и да поддържа нисък бюджетен дефицит.
Валутният борд помогна на България да излезе от банковата криза през 1996-1997 година, като правителството неведнъж се ангажира със запазването му до влизането на България в еврозоната, което кабинетът се надява да стане през 2013 година.
Именно заради валутния борд България приключи 2009 година с най-ниския бюджетен дефицит в ЕС в размер на 529 милиона лева, равняващи се на едва 0,8 на сто от БВП. Но цената за добрия показател е удържането на държавните плащания по договори към частни дружества за началото на 2010 година, като размерът на тези задължения е между 1 и 1,5 млрд. лв., допълва агенцията.
Недостатъчната събираемост през първите месеци на 2010 година доведе до недостиг на средства в размер 499 милиона лева. Очаква се тази сума да достигне 1,2-1,3 милиарда лева, или 1,8 процента от БВП, до края на февруари.
"Ако изразходването на средства не бъде намалено и приходите не бъдат увеличени, ще достигнем дефицит от двойна цифра, което може да означава срив и на валутния борд," коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Бившият икономически съветник на премиера, Кольо Парамов, обяви от своя страна по bTV, че няма как да минем без споразумение с Международния валутен фонд. "Част от предлаганите промени няма как да заработят", допълни той.
Парамов смята, че ако не се направи структурна промяна в здравеопазването, в самото управление на държавата, няма как да издържим, и те първа ще излизат нови предложения и антикризисни мерки.
Позицията на синдикатите е още по-крайна. "Ако се стигне до предложения, които отнемат права на хората, КНСБ ще излезе на протести", заяви заместник-председателят на КНСБ Пламен Димитров по PRO.BG.
Той разкри, че увеличението на ДДС до 22% не е обсъждано в никакъв формат, нито с премиера, нито с финансовия министър Симеон Дянков.
Припомняме, че днес кабинетът представя официално антикризисните си мерки на социалните партньори.