НОВИНИ


Култура и политика: Какво ново в новия парламент и защо това е важно

14 5156 12.04.2021
Култура и политика: Какво ново в новия парламент и защо това е важно

“Не ме е страх от министъра на културата, а от културата на министъра” - Радой Ралин.


Културата. Тя все страни от политическия живот у нас и сякаш сме свикнали да гледаме на тия две сфери напълно отделно. Резултатът е пропорционален - колкото повече културата се замита под килима и се пренебрегва, толкова повече тя запада, забравя се и мястото и в парламента става все по-тясно. Към културата просто няма отношение. Погледнете само какво се случи с хората на изкуството през последната една година - онази на пандемията. Свободните артисти останаха на произвола на съдбата, творците - почти без доходи заради затворените театри. 

 

И това е напълно обяснимо - културата създава мислещи и критични хора. А това не е никак удобно за политиците. Клати им парламентарните кресла, уви. 

 

“Понякога невежеството предпазва културата. Ако по време на игото нашите музиканти знаеха нотите, с колко ли оди биха възхвалявали угнетителите си?” - Радой Ралин. 

 

45-тото Народно събрание е факт, както са ясни и новите 240 депутати - онези, които ще решават съдбата ни. Какво ще е бъдещето на новия парламент и колко дълго ще съществува предстои тепърва да става ясно. Въпросът е обаче - мислим ли за хората на културата, които влизат вътре. 

 

Оказва се, че от 240 депутати хората на културата са едва 15-тина. Ако ВМРО не бяха претърпяли такъв погром и все пак бяха успели да преминат 4-процентовата бариера, в парламента щеше да се напълни с артисти - стари естрадни муцуни като Кристина Димитрова и Агент Тенев, лица като Искрен Пецов, Жени Калканджиева.

 

Уви, едно време статут на интелектуалец и творец не е получавал всеки с песен или сценична изява. Да вземем за пример последното Велико народно събрание - Андрей Андреев, Георги Баев, Анжел Вагенщайн, Светлин Русев и прочее. Имената не са 15 като в сегашния парламент. И критерий за техния успех не е "Златният Орфей".

 

Освен познатия нам бивш културен министър Вежди Рашидов, в парламента от квотата на ГЕРБ влизат Любен Дилов-син и диригентът Страцимир Павлов. Лъчезар Иванов, част от културната комисия в предишния парламент, също влиза в парламента. Това важи и за Тома Биков.

 

От “Демократична България” в 45-тото Народно събрание влиза издателят и преводач Манол Пейков и певецът Стоян Михалев. “Изправи се! Мутри вън!” вкарват актьора Максим Генчев. 

 

От формацията на Слави Трифонов, който се превърна в голямата изненада на парламентарните избори, влизат сценаристи, репортери и писателят Йордан Свеженов. 

 

От квотата на БСП в парламента влиза Атанас Попдимитров. Александър Симов, който е част от Комисията по култура и медии в 44-тото НС също ще бъде в парламента. Същото важи и за Атанас Попдимитров, Иван Ченчев, Тодор Байчев.

 

ДПС вкарват Велислава Кръстева, която бе част от комисията по култура и медии в предишния парламент. Влиза и Ерджан Ебатин. Въпреки това обаче Движението за права и свободи няма ясно разписана програма в сферата на културата. Трябва да се отбележи, че всичко е въпрос на общи приказки и стъпва върху повтаряната до припадък програма за ускорено икономическо развитие. 

 

Извън парламента остават Евгени Будинов, Калин Вельов, Нона Йотова, Тома Томов. Боил Банов също остава в историята на културното министерство. 

 

Какво ще се случи в сферата на културата през следващите месеци, тепърва предстои да видим. Кой ще стане част от Комисията по култура и медии, кой ще оглави културното министерство и какви ще бъдат политиките в това направление - също. Но е безкрайно важно тази тема да се следи. И е безкрайно важно хората от културния живот у нас да надигат глас и да имат позиции. За да останем личности всички ние. 

 

Джесика Вълчева


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама