Позицията на институциите на ЕС към досегашното управление на България е достатъчно ясна и критична - особено по теми правосъдие, медии и корупция. ЕС очаква борбата с корупцията в България най-накрая да премине от мимикрия към реални действия, а от друга страна се притеснява от евентуална политическа нестабилност в страната.
Това заяви в ефира на Българското национално радио международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.
По думите му България не е в центъра на политическия интерес в Европа и това важи с пълна сила за изборите, на които е било отделено твърде периферно внимание.
“Въпросите за управлението на България се решават в София, не в Брюксел”, допълни той.
На общоевропейско ниво обаче на коментар подлежат не толкова изборите, колкото политиките . А позицията на евроинституциите е повече от ясна.
“Формулирана е в докладите на Европейската комисия и резолюциите на Европейския парламент, особено по теми като върховенството на закона, корупцията и свободата на медиите. Нещо повече - от лятото на миналата година наблюдавахме, че очевидно в тези документи прозира подкрепа към протестиращите”, посочи още анализаторът.
По думите му протестите са извадили на преден план и друго притеснение - че в твърде голяма степен българската политика се доближава до онова, което притеснява Европа - доминацията на популистки и националистически сили в двете правителства.
"Като че ли се чу въздишка на облекчение, че партиите от патриотичния блок не успяха да влязат в парламента. Втора тенденция е очакването за промяна след дългото управление на ГЕРБ и третата е несигурност заради неяснотата на политическата линия, която би поело едно правителство на протестните формации. Настроенията в Европа се колебаят от надеждата до несигурността”, посочи още Кючуков.