България е единствената европейска държава, където хората могат да си избират ваксини, като има предпочитание към РНК ваксините. Въпреки това 40 000 души в България си взеха втората доза на ”АстраЗенека” и се чувстват добре. Това коментира пред БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Според него благодарение на мерките е постигнато плавно нарастване на случаите, системата на здравеопазването не се натовари.
"За разлика от ноември сега случаите много бавно намаляваха. Мерките в нашата държава са много премерени, но дадоха своя ефект. Не трябва да се събират на закрито много хора, ако се събират да има проветрение и да се носят маски. В края на тази трета вълна сме. Тя беше предизвикана и от налагането на този британски вариант, който се оказа доста по-заразен. Търсим индийския, южноафриканския и бразилския щам. В нашата страна не сме доказали тези варианти. В съседните държави ги има. В Турция има много развита система на здравеопазване, колегите се справят много добре. Там няма да се ходи и на работа 3 седмици, слава Богу ние се справихме с много меки мерки", каза още той.
"В Националния център колегите откриха вариант в 2 жени от едно селище до Лом, които се оказаха с мутация. Търсим да няма разпространение. Жените бяха на кислород в болница, но вече са живи и здрави", уточни Кантарджиев.
"За работата си в Националния оперативен щаб, който беше създаден на 26 февруари, не взимаме хонорари. И лекарите, и другите колеги не взимаме пари за Щаба. Всичко това сме правили в рамките на служебните си задължения, а работата беше много. Натрупа се умора, но стресът още ни държи. Аз 40 години се готвя за такъв момент, в който с квалификацията си мога да помогна на хората", добави професорът.
"При векторните ваксини оплакванията на пациентите са след първата доза, а при РНК ваксините - след втората игла. 5-10% от хората не изграждат достатъчен имунитет. Между първата и втората ваксина доста хора се разболяха. Това е нормално, може да са били в контакт", смята Кантарджиев.
"Витамин Д намалява с 15% тежестта на заболяването и възможността да се заразиш. Когато има слънце е достатъчно да поседим навън по тениска и къси панталони", припомни той.