Планът за възстановяване хем е внесен, хем не е. Като “котката на Шрьодингер”. Никой не иска да го внесе, никой не иска да направи промени, за да не поема отговорност. Около половината страни вече са го внесли. Това ще бъде едно от интересните решения на служебния кабинет.
Това заяви в ефира на Българското национално радио икономистът Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика.
Планът за възстановяване и развитие се превърна в един доста горещ картоф - критики към бившето правителство на Борисов бяха отправени от вси страни. Основната причина - опасенията, че е изготвен в полза на определени кръгове, близки до властта. Поради тази причина от ГЕРБ заявиха, че няма да го внесат, за да може следващо правителство да го ревизира и да поправи онова, което сметне за необходимо.
Време обаче няма. Служебното правителство или трябва да внесе плана в сегашния му вид или да го пренапише без публични консултации. Третият вариант е абдикация - решението да бъде оставено в ръцете на следващ кабинет, смята икономистът и предупреди - внасянето може да стане и през 2022 г., но това ще повлияе на икономиката, а парите ще се забавят.
Относно бюджета и споровете за неговото актуализиране Петър Ганев изтъкна, че това е било неизбежно при политическо противопоставяне като настоящото.
„Самият бюджет е планиран с доста голям дефицит. Към момента и заради влизането на парите от концесията на летището, чисто на касова основа не сме започнали да правим големия дефицит. Темата най-вероятно ще бъде той как да бъде финансиран, вземането на дълг – очаквам това да започне да се развива като тема. Големият въпрос е краткосрочните мерки, които изтичат – допълнителните 50 лева, 60/40 – там ще бъде по-сложният въпрос за служебното правителство, тъй като в предходни служебни кабинети такъв въпрос не е стоял”, посочи Ганев.