Заварих хаос – в държавната администрация, в начина на функционирането и в начина на подготовка и взимане на решение. Според мен това не отговаря на прозрачното управление. Това е тежко наследство. Ще ни бъде необходимо време да си подредим държавата. Непосилна задача е за служебен кабинет, но ние ще положим темелите. Дано след нас продължат. Това заяви служебният премиер Стефан Янев в предаването „Панорама“ по Българската национална телевизия.
Той потвърди, че е имало подслушване на опозиционни политици. В момента тече проверка по случая.
„По всички твърдения, които вече излязоха в медийното пространство, отговорът е „да“. Разбира се, в момента се извършват проверки. Когато се запознаем с техния резултат, ще имаме и конкретно говорене. Проблемът с подслушванията е много сериозен. Той е част от модела на насаждане на страж и контрол“, обяви Янев.
В коментар на твърдението си и дали има категорично доказани факти, че е имало подслушване на политици от опозицията, служебният премиер подчерта:
„Категоричните факти могат да бъдат потвърдени в съда. Аз имам информация и чувам, и виждам това, което се изнася в медиите. Към момента ще се въздържа да дам информацията, която имам“.
Какво ще прави с шефовете на ДАНС и разузнаването? Въпросът бил реторичен. „Тези хора се дискредитираха пред обществото с волеизявлението си да ползват неплатен отпуск за периода на действието на служебния кабинет, а може би и отвъд. Нарушено е изискването в техните устройствени закони. Въпросът с уволнението не стои. Има процедура, ще търсим вариант за тяхното отстраняване и назначаване на ново ръководство. Тези служби трябва да работят в интерес на гражданите и държавата, а не на политически и други интереси“, обясни служебният министър-председател.
Според него има връзка между ДАНС и подслушването. Той предпочете обаче да не се създават спекулации докато тече проверката.
Янев бе категоричен, че не може да се говори за ревизия в рамките на 2 месеца при положение, че служебният кабинет е наторавен и с ангажимента за подготовка на изборите. Приоритет е функционирането на държавата, възстановяването от пандемията, помощ за българския бизнес и заздравяване на основните социални системи.
Според него стратегията за управление на пандемията категорично трябва да бъде променена. По думите му справянето с пандемията до момента било на базата на някаква PR стратегия. Необосновани и хаотични решения. Има постижения, но в много ограничени рамки. Служебното правителство работи по нова стратегия, която да балансира здравните мерки, ваксинационния план и заздравяването на българския бизнес с акцент на малките и средните предприятия. Подготвяме нова икономическа стратегия“, разкри той.
„Категорично не можем да отстъпим от българската позиция“, заяви Янев във връзка с отношенията с югозападната ни съседка Република Северна Македония.
„Не познавам Васил Божков. Не мога да коментирам неговото минало и аспирации, а още по-малко съществуването на някакъв канал, връзка или списък. Това е несериозно. Президентът Радев имаше едно интервю, в което спомена, че нашите ценностни различия са толкова явни, че не е нужно да търсим пресечна точка. Категорично няма връзка между кадровата ни политика и Божков. Министърът на финансите е предложил Румен Спецов за шеф на НАП. Аз подкрепям това назначение, но ако неговите резултати не оправдаят очакванията, то ще търсим друго решение. Задълбаваме въпроса с привкус на несериозен разговор.“ Така премиерът отговори на въпрос дали може да декларира категорично, че нито едно от уволненията и назначенията не е инспирирано от Васил Божков.
„Политиците не бива да си позволавят оцека по отношение на журналисти. Оценката я дава българското общество“, коментира той изказването на министър Бойко Рашков.