Политическите коалиции за предстоящите избори са основани на аритметика, а не на политики. Това каза за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“ политологът Борис Попиванов. Той припомни, че преди изборите за 45-то НС всички партии обясняваха с кого няма да се коалират. Престои да се види до каква степен избирателите ще са склонни да подкрепят сегашните коалиции, каза още той.
„Под аритметика имам предвид убеждението, че всяка от тези сили има своя обществена подкрепа, която те са видели в урните и на машините на 4-ти април и като се съберат, тази подкрепа почти автоматично ще донесе по-добър резултат. Те смятат, че на 11-ти юли, ще успеят да докажат, че 2+2=4. Като съберем, примерно 115 000 гласа за ВМРО с 75 000 гласа за ВМРО и НФСБ ще се получи 200 000 гласа, които са напълно достатъчни за влизане в НС. От друга страна като съберем 480 000 за коалиция „БСП за България“ с 15 000 за АБВ и евентуални разколебани избиратели, които искат ляво обединение, ще се получи много по-значителен резултат и по-стабилно представяне на левицата“, обясни той.
В лявото пространство има много новини и те са под знаменателя на обединението, което да преодолее голямото и сериозно разделение, каза още Борис Попиванов. Лявото обединение и споразумението на непартийните кандидати безспорно дава по-голям шанс, но той не е даденост и трябва да бъде развит политически. Необходима е засилена лява платформа, коментира още политологът.
„Според мен основната стратегия на БСП в годините преди изборите на 4-ти април беше да доказва пред българските граждани, че тя е основната алтернатива на модела ГЕРБ и управлението на Бойко Борисов, че тя е единствената опозиция и принципен противник на този модел, следователно, ако българските избиратели искат да се отърват от този модел трябва да гласуват за нея. Това не се получи като резултат на 4-ти април. За сметка на това БСП сега има шанс да доказва себе си като единствената лява политическа сила, отговаряща на сериозните търсения и социални проблеми в българското общество. България има нужда от все по-решителни и категорични леви мерки“, коментира той.
Лявото обединение би трябвало да заложи своите послания от нужните леви политики и промени в бъдеще. Това би дало на БСП предимство пред „Ляв съюз за чиста и свята република“. Необходимо е да си разчистим сметките с миналото, за да продължим напред без обремененост, каза още Попиванов.
За по-малките формирования на дневен ред е влизането в парламента и надхвърлянето на 4-те заветни процента. Не трябва да подценяваме партии като „Възраждане“ и „Българско лято“, каза още той. Риск от още по-фрагментират парламент съществува, каза още политологът. Той посъветва партиите да покажат убедителна алтернатива с прости послания за промяна. Основната интрига на предстоящите избори е между ГЕРБ и „Има такъв народ“, каза още политологът.