Виждаме за пореден път как специалните служби са били използвани политически в частен интерес. Ясно е, че тези служби са били използвани за политически поръчки.
Това каза в интервю за БНР Атанас Славов, преподавател по конституционно право и депутат от „Демократична България“ в 45-ото Народно събрание.
"Трудно могат да бъдат унищожени всички следи", допълни още Славов, запитан може ли да бъде заличена информацията за проведени подслушвания. „Аз считам, че този път ще има разкрития.“, категоричен бе той.
Славов коментира въпроса дали изчистването на избирателните списъци от лица, които не плащат своите данъци в страната, е вид ценз. „Конституцията не предвижда въвеждането на каквито и да е цензове. Ограничаването на избирателното право на гражданите, които не са си платили данъците, е вид ценз. То ни връща в 19 век, не е част от нашата демократична традиция и за мен е немислимо.“
Не става дума за ограничаването на избирателните права на гражданите, категоричен е Славов, който се позова на стенограмата от заседанието на Министерския съвет. Изчистването на избирателните списъци е нещо съвсем различно, подчерта той.
Конституционалистът поясни, че интегрирането на базите данни, което е било обсъждано от служебното правителство, има за цел да не се злоупотреби с правото на глас на хората, които не живеят в страната, защото има такива данни.
„Някой вместо тях гласува на изборите и това се отчита като резултат.“
Основната дилема сега е по отношение на лицата, живеещи по настоящ адрес – как по-гъвкаво и по-достъпно да се уреди тяхното гласуване, посочи Атанас Славов