Продължавам да съм шокиран от това, което чух. Когато говорим за трансплантации, има една ключова дума – доверие. За да има донорство, трябва да има доверие, а този скандал убива доверието. Това е чудовищно, което се е случвало.
Този коментар направи пред БНР единственият двойно трансплантиран българин – Георги Пеев от Хасково, след разкритията, оповестени от Министерството на здравеопазването за нарушения в процеса на трансплантации у нас в билница "Лозенец" или т.нар. Правителствена болница.
Такива неща се случваха в Пакистан и Ирак преди 25 години, допълни Пеев.
„Твърде добре познавам системата. Това, за да се случи, е минало през страшно много хора“, посочи той.
„Трансплантолозите в България не са като автомонтьорите – те не са толкова много. Това не е един автомонтьор да хване част от една кола и да я сложи в друга кола.“
„Държавата трябва да има човешко отношение към трансплантациите. Когато върнем доверието в здравеопазването, тогава ще се оправят и трансплантациите. На този етап няма как да стане. Всичко е счупено по веригата“, категоричен е Георги Пеев.
Доверието се занулява, смята адвокат Надежда Славчева, която има докторантура по трансгранична здравна помощ. Тя изтъкна, че нормативната ни уредба за трансплантациите е богата и изчерпателна, но е под въпрос нейното спазване.Лекарите не са тези, които да издирват истината дали дадени лица са роднини и да оспорват документи, но могат да сигнализират, смята адвокат Славчева.
Преди да се извърши вземане на органи от даден донор, цялата документация от лечебното заведение в комплект отива в ИА „Медицински надзор“ 7 дни преди вземането, уточни тя.
Много хора участват в този сложен процес, няма как да са един или двама, каза Славчева.
„Не знам дали става въпрос за затваряне на очите или неглижиране, или някакъв автоматизъм в процедурата. Като юрист очаквам да излязат официални данни.“
„Евротрансплант“ е един блян, от който сме доста далеч“, обобщи Надежда Славчева, запитана отдалечава ли се страната ни от членство в европейската мрежа за трансплантации.