СВЯТ


Ще се превърне ли Охридското езеро в „обект на застрашено наследство“?

0 3970 18.06.2021
Ще се превърне ли Охридското езеро в „обект на застрашено наследство“?

Властите в Северна Македония изглеждат безпомощни да постигнат баланс между жаждата за печалба и необходимостта да се запази безценното биологично разнообразие на Охридското езеро. Това предава BalkanInsight.


Разходката по двукилометровата пътека между град Струга в югоизточна Северна Македония и близкото село Калища може се превърне концерт в движение.

 

Скрити зад завесата от тръстика по бреговата линия на Охридското езеро, изпълнителите са многото птици, земноводни и други същества, които живеят там. Ако тази завеса изчезне, спектакълът също ще изчезне.

 

И точно това се случва през последните три десетилетия.

 

ЮНЕСКО многократно предупреждава, че без сериозни действия езерото и околностите му рискуват да загубят престижния статут на обект на световното наследство както по отношение на културата, така и по отношение на природата и да бъдат преквалифицирани като „обект на застрашеното наследство“.

 

Някога компактният зелен пояс от тръстика по бреговата линия, видим на по-стари сателитни изображения, сега е фрагментиран. Докато някои зелени площи от тръстика остават, те са разделени от разпръснати сиви области, където човешката намеса е отрязала тръстиката и е уплътнила земята, така че тя не може да расте отново.

 

„Сърцето на езерото“

 

Тръстиковите пояси са важни за филтриране на езерната вода и осигуряване на оцеляването на биологичното разнообразие. В тях гнездят риби и птици, докато други диви животни намират подслон. Проучванията показват, че тръстиките са важни дори за микроорганизмите в езерото.

 

Като такива, природозащитниците наричат тръстиковите пояси „сърцето на езерото“.

Според последния доклад на ЮНЕСКО, публикуван в началото на юни, броят на водните птици точно по протежение на бреговата ивица на Северна Македония е спаднал от около 79 000 през 1989 г. на 10 000 през 2010 г. В доклада обясняват унищожаването и фрагментацията на тръстиковите пояси с  натиска на туризма. Разрушението е очевидно - участъци от уплътнен материал между местния път и бреговата линия, някои от тях просто покрити с развалини.

 

На две места са отворени кафенета край езерото и къмпингите са разчистени, тръстиките са премахнати, за да се осигури необезпокояван изглед към езерото и достъп за плуване.

 

Повечето крайречни парцели са частна собственост. Държавата държи около 16 процента от земята.

 

„С подписването на конвенцията [ЮНЕСКО] държавата пое международно задължение да защитава Охридския регион за всички бъдещи поколения и следва последователно да изпълнява това задължение. Правното основание е много ясно “, каза Искра Стойковска от Фронт 21/42, неправителствена организация, занимаваща се с правните аспекти на опазването на околната среда.

 

Законът гласи, че ако собственик на земя, например, не може да обработва или използва земята си поради необходимостта от защита на тръстиката, това лице има право да иска обезщетение от държавата. Но той или тя не може да отсече тръстиката.

 

"Тръстиката не може да се реже и изгаря и в частна собственост", каза Стойковска.

 

„Законът ясно определя, че документите, приети от Конвенцията, се прилагат и при управлението на наследството, което означава, че препоръките автоматично имат силата на закон. За всяка дейност на брега трябва да се получи разрешение, независимо дали това е просто уплътняване. "Но кметът на Струга Рамиз Мерко показа нежелание да се намесва в частни земи.

 

„Можем да контролираме само това, което се случва с държавната собственост“, каза той. „Тръстиката не е растяла в частни земи преди. През последните години обаче нивото на езерото и подпочвените води се повиши, така че то се разшири допълнително. Сега езерото се оттегля и хората започват да се връщат, за да почистят тръстиката, за да обработват нивите. "

 

Той каза, че пешеходната пътека по бреговата линия, построена през 2020 г. с помощта на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, действа като своеобразна граница между държавната брегова линия и частната земя.

 

Според Закона за водите, брегът е на 50 метра от водоем. Но според Стойковска това е само минимум и защитената зона около Охридското езеро може да бъде разширена над 50 метра, за да покрие блатните зони и да предотврати разрушаването на местообитанията.

 

Пътеката в Струга е на някои места само на 20 метра от бреговата линия.

Мерко отхвърли твърденията, че хотели ще бъдат построени в райони, където тръстиките са били унищожени като „чиста спекулация“, но остава неясно защо властите са позволили земята да бъде уплътнена.

 

„Препоръката на ЮНЕСКО е да се спре всякаква урбанизация, освен необходимото за функционирането на общините, докато всички необходими закони и планове бъдат приети и приложени“, каза Стойковска

 

Берат Села от Струга НПО Натура каза, че трябва да се постигне баланс между нуждите на туризма и нуждите на езерото, като се определи каква площ от тръстика покрива реката, за да се осигури филтрация и да се поддържа биологичното разнообразие.

 

„Ясно е, че не можем да оставим цялото езеро да бъде обрасло с тръстика, защото така ще загубим туризма“, каза Села.

 

Стойковска обаче каза, че като се има предвид колко голяма покривка от тръстика вече е била загубена, е наложително нейното унищожаване да бъде забранено навсякъде.

 

Планираната железница представлява нова заплаха

 

От другата страна на езерото от Калища, цялата източна брегова линия под връх Галичица е покрита с хотели, риболовни и туристически селища. Северът, където се намират градовете Охрид и Струга, също е практически изгубен за природата, докато кафенетата възникват по югозападния албански участък от езерото.

 

ЮНЕСКО определи цялата северозападна брегова линия между Струга и албанския град Лин като последния запазен участък от природата.

 

Но планирана железопътна линия, свързваща Северна Македония и Албания, заплашва допълнителни щети. Линията трябва да минава от Струга по брега на езерото и да се слее със съществуваща писта при Лин. Въпреки че не е известно кога ще започнат строителните работи, ЮНЕСКО призова да бъде променен маршрутът.

Хари Локвенец, ръководител на македонските железници, каза, че въпросът трябва да бъде решен между ръководството на двете страни.

 

"Няма проблеми с маршрута в македонската част", каза той. „ЮНЕСКО изисква тя да бъде на поне 20 метра от брега на езерото, а у нас е на 50 метра. Но основният проблем е граничният терминал, който ще трябва да се намира в албанския град Лин.

 

Той е твърде близо до езерото, в крайбрежната зона и такъв граничен терминал ще се нуждае от много логистична подкрепа - съоръжения, складове, допълнителни релси за поддържане на вагоните и т.н. Всичко това може да доведе до много замърсяване. Промяната на плана обаче няма да е лесна, каза Локвенец.

 

„Ако беше път, можеше да се коригира с по-стръмна крива, но на железопътна линия това е невъзможно“, каза той и добави, че се обмислят алтернативи. “

 

Превод и редакция от BalkanInsight: Мира Ереева


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама