"Не сме изпълнили критериите за еврозоната, затова на този етап се отказваме да кандидатстваме, иначе би било нахално", призна премиерът Бойко Борисов на пресконференция.
Българският енергиен холдинг не изпълнява основните си функции и затова се налагат промени – персонални и организационни.
Премиерът каза, че има смущаващи неща като например 300 лева на час за юридически консултации, в БЕХ се генерира печалба вследствие служители те си раздават материални стимули и заплатите им стигат 5 000 лева.
Борисов бе категоричен, че не става дума за национализация на ЕРП-ата, а те трябва да направят така, че българският потребител да се чувства европеец.
Кучето е заровено в тези тридесет и три процента, ако бяха тридесет и четири държавата щеше да има контрол, каза Борисов.
Той каза, че в две от трите дружества чрез аутсортстваните дейности се извършват 40 % от разходите, които ДКЕВР не контролира. Тези разходи пък се посочват за инвестиции. Следобед ще има още едно съвещание с участието на ДКЕВР и ДАНС. Да видим каква е тази дейност, дали са платили данъци.
Добре дошли са инвеститорите в България, но не виждам радост в българина от това, че идва инвеститор, каза Борисов.
В ДКЕВР има 13 човека, назначени по партиен, квотен принцип. За дейността си, която не са вършили както трябва през изтеклия период общо получават 80 000 лева месечно, каза премиерът.
Плюсовете от дивидентите, които ще разпределят електроразпределителните дружества са, че в бюджета ще влязат свежи пари, а минусите – че такива пари ще отидат при чуждестранните инвеститори в ЕРП-ата, каза икономическият министър Трайчо Трайков.