Служебният финансов министър Асен Василев съобщи, че с експерти се обсъжда дали в рамките на актуализация на бюджета може да бъде направено преизчисляване на пенсиите. Кабинетът ще подготви актуализация на бюджета, която ще бъде внесена в бъдещия парламент. Василев посочи, че преизчисляване на пенсиите не е правено от 2008 година досега.
Финансовият министър коментира темата по време на заседанието на първия обществен съвет към министъра на финансите, на което се обсъжда темата за управлението на приходите и разходите на държавата.
Подуправителят на НОИ Весела Караиванова посочи, че в момента експертите от НОИ правят разчети за преизчисляване на пенсиите спрямо по-съвременен осигурителен доход.
Пенсията вече замества над 45 процента дохода от работна заплата на хората, а за минималната пенсия този показател на заместване е над 50 процента. Тя припомни, че през 2017 г. средната пенсия е била 345 лева, а през 2021 г. средната пенсия е вече 488,97 лв.
Според икономическия съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова сивата икономика и недекларираната заетост са едни от основните предпоставки да не се преизчисляват пенсиите. Тя смята, че това е една от причините за увеличаване на трансфера към фондовете на НОИ от страна на държавния бюджет. "От 2000 година до 2008-2009 / процентът на сигурителната вноска за пенсия се редуцира двойно /от 32 на 16/, след това има леко увеличение, тъй като дори и тежките неолиберали, които се опитват да пожалят работодателите, виждат че повече няма откъде да се изплаща пари за пенсии", заяви Ваня Григорова. Министърът на финансите призова да не се навлиза в опити за боравене с тежки идеологеми, а Григорова посочи, че говори с факти.
Тя подчерта, че и откъсването на част от осигурителната вноска, която отива към частните фондове, също повлиява на процеса на увеличаване на трансфера.