”Недопустимо е цените на топлата вода и парното да се превръщат в заложник на прогнози, откъснати от реалностите на пазара.”, посочва омбудсманът Диана Ковачева в становище до Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ по повод заявените от регулатора намерения за драстично увеличение на цените на топлинната енергия за новия регулаторен период от 1 юли 2021 г.
Като се създадат възможности за гъвкави изменения, включително и за намаления на цените на топлинната енергия, когато са налице предпоставките за това. По думите ѝ освен международните пазари, действащата Наредба 5 за регулиране на цените на топлинната енергия създава предпоставки за "дълбоко изкривяване на ценообразуването във вреда на крайните потребители".
Според Ковачева практиката до момента е показала, че е невъзможно КЕВР да изготви реалистични прогнози за 12 месеца напред за цените на природния газ и на въглеродните емисии.
Омбудсманът посочва още, че действащите правила при ценообразуването създават мотивация за КЕВР да се презастрахова чрез завишаване на прогнозните разходи на дружествата в сектор "Топлоенергетика", с цел недопускането на евентуални техни икономически загуби. Тя заявява, че подобно презастраховане е за сметка на крайните клиенти и е "абсолютно неприемливо".