НОВИНИ


Румен Гълъбинов: Локални фактори също са причина за скока на цените на тока и парното

1 3849 01.07.2021
Румен Гълъбинов: Локални фактори също са причина за скока на цените на тока и парното
Румен Гълъбинов БГНЕС

Надявам се да се променят достатъчно и нормативно така нещата, че да имаме конкурентно възлагане на дейностите. За нещата, които досега са се случили, думата ще имат компетентните органи. Ще бъде лошо, ако в сегашната ситуация се е действало законосъобразно. Тогава трябва да си направим изводите и да променим нещата час по-скоро. Това коментира пред БНР икономистът Румен Гълъбинов.


Вчера служебният кабинет обяви, че през последните 2 години държавните фирми са възложили строителство без обществени поръчки за 8,7 млрд. лева на подизпълнители по така наречената процедура "ин хаус", която се прилага в много спешни и крайни случаи.

 

Според финансиста локални фактори също са причина за поскъпването на цената на тока, на парното и топлата вода. По думите му те са свързани и със свободното договаряне на енергийния пазар за доставчици на електроенергия, което не убеди обществеността, че се прави по правилния начин.

 

По темата за пенсиите икономистът подчерта, че е необходимо преизчисляване на пенсиите, каквото не е правено от 2008 година. "Наложително е да се направи такова преизчисление. Надявам се, че с актуализацията на бюджета ще се внесе актуализацията поне на по-голямата част от пенсиите. С актуализацията на пенсиите ще се повдигне и темата за актуализацията на минималната работна заплата".

 

"Тригодишен план за въвеждане на еврото от сега напред много прилича на това, което са направили Балтийските държави - Литва, Латвия, Естония. При две от тях - през валутен борд. Ситуацията е сходна - валутният курс не се променя, но имаме основание за притеснение за инфлацията. През следващите години трябва да обърнем голямо внимание на инфлацията - тя да не се отклонява драстично от тази в еврозоната. Цените би следвало да се променят повече от 5% закръгляване. Ние сме във валутен борд и влизаме в друг валутен борд, какъвто е еврозоната, тоест, не носим валутен риск, който би повлиял на цените", коментира още Гълъбинов.

 

По думите му е реалистично да преминем към еврото с гратисен период на разплащане през 2024 година.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама