Дуото леви нобелисти Кругман и Стиглиц в комплект с десния Ханке вкупом неодобряват еврозоната. И съветват Гърция да я напусне, така както Ханке съветва България да не влиза. Ттака започва анализа на ситуацията с еврозоната и въвеждането на еврото у нас докторът по икономика Евгени Кънев.
Вижте още от коментара му в профила му във фейсбук:
От богатите библиотеки на офисите им в САЩ нещата са ясни: ЕС е бюрократичен механизъм, а еврото изкуствена валута без бъдеще - затова по-добре е тези страни да вземат сами бъдещето си в своите ръце.
От моята скромна гледна точка обаче трите американски светила са жертви на класическия икономикс, който разбират - строго технократско разглеждане на икономическите процеси в изолация от културни традиции ( кои са те в САЩ?), народопсихология, манталитет, социума и геополитиката и най- вече Върховенството на Закона като даденост.
Така те стават посредствени анализатори на Балканите.
При нарастващо невежество и безпределна криминализация на нашите държави единственият начин за икономическо развитие е прехвърляне на най-важните решения за публичните финанси и банковата система на организации, където правилата имат значение .
Този текст съм го писал преди … 6 години.
Сетих се за него след като гледах снощи отново Ханке как с пяна на уста кълнеше българите да не допускат еврозоната.
Мнимият български баща на валутния борд се притеснява да не загуби мнимото си чедо. Иначе какво ще показва като success story и за какво ще го канят по света да прави скъпи лекции?
Да, валутният борд е чудесна икономическа система за посткомунистически общества, които не са изградили свой независим елит, който компетентно и почтено да води монетарната политика на държавата.
Да, той е страхотен инструмент за подготовка за влизане в по-комплексна система на обвързани национални икономики като еврозоната.
Да, той учи на дисциплина в прилагане механизмите на паричното предлагане.
Не, валутният борд не е добро решение за една икономическа система, ако иска да догонва по-развити икономики.
Не, валутният борд пречи на гъвкавостта на националната монетарна политика и тя внася всички ефекти на валутата, за която е фиксиран българският лев.
Не, не е по-добре само да потребяваме негативните ефекти на еврото, а да сме като просяче пред вратата на монетарното семейство на най-богатите страни в Европа".
Евгени Кънев