”Три морета” е политическа инициатива на страни от ЕС, но всъщност има инвестиционно-финансов модел, ориентиран към намиране на проекти за реализацията на транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура. Сближаването е ключова дума в тази инициатива”. Това обясни пред БНР експертът по международни отношения проф. Нина Дюлгерова във връзка със започващата на 8 юли среща на 12-те държави от инициативата, плюс Гърция, на която домакин е София.
"През годините инициативата "Три морета" по различен начин се активира - с различни цели, но като основа е ориентирана към територията между Балтийско и Черно море, а после се разширява и в посока Адриатическо море. Ако се появи и Гърция като бъдещ член на тази инициатива, можем да говорим за четири морета - като добавим и Егейско. Което означава, че се прави опит за сплотяване на обществата на тази територия", коментира още експертът.
По думите на експерта политиката винаги е представителна извадка на икономическите интереси:
"Предполага се, че тази среща е представителна извадка на една поредица от срещи от 2015-а година, след това през 2017-а година се актуализира с представителство и срещи на различно ниво и на различни места. Политиката е определяща и си мисля, че може да се приеме като поредна стъпка към сътрудничество, а не към конфронтация. Което е лъч надежда, че работейки съвместно в тези области - транспорт, енергетика и цифрова сфера - ще се преодолее конфронтацията. Надявам се това да е една от възможностите да се осъществи".