Редом с Албания и Грузия сме по брой и честота на имплантираните кардиоустройства.
Хиляди български граждани се нуждаят от имплантиране на кардиостимулатор, обявиха от
Националното дружество по елктрокардиостимулация. Време е да въведем цивилизованата практика на пълното реинбурсиране (заплащане от касата) на средствата за кардиостимулация, добавиха лекари.
Неотдавна България от опашката беше изпратена в задния двор на света по брой и честота на имплантираните кардиоустройства. В момента, според преценката на европейската асоциация по кардиостимулация, делим едно място с Грузия и Албания, което е унизително и недопустимо. Пациентите с ритъмнопроводни нарушения нямат организация и са особено тихи и незабележими, защото всеки ден се борят за живота си. Само човек, който е живял или е наблюдавал отблизо животът на такива пациенти, си дава сметка от какво значение е стимулаторът за тези хора.
Лекарите на свой ред често изпадат в неловки ситуации, в които им се налага като търговци да обясняват, че, за да получи качествено и модерно устройство, пациентът трябва да си плати. Това е най-тежкият компромис за един лекар, казват самите те. Тежко е битието на човек, който веднъж събрал сумата за стимулатор, започва да живее с мисълта как да събере средства за следващо устройство, защото като всяко нещо изобретено от човека и кардиостимулаторът има срок на действие.
Същевременно е доказано, че пациентите, компетентно третирани, отбелязват подобрение и необходимостта от трансплантация намалява с над 50 %.
В този контекст от Националното дружество по елктрокардиостимулация обявяват и първото обсъждане на проблема с реинбурсиренето на кардиостимулаторите в Бълария!
Frognews.bg