Притеснения заради липсата на консенсус сред политическите сили по отношение на съдебната реформа изразиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България. От там са категорични - първо трябва да има диалог по приоритети и политики, а след това - по състава на бъдещия кабинет, който да ги реализира.
Изходът не минава през нови избори 0 нов народен вот едва ли ще доведе до различни резултати, смятат от АИКБ. Според Асоциацията ясно е станало и при двата парламентарни вота - на 4-ти април и на 11-ти юли, че обществото иска промяна на модела на управление.
“ България е на първо място в ЕС по дял от БВП на бюджетните разходи за сектор сигурност и за съдебна система, а усещането на българските граждани и бизнес за сигурност е проблематично. В същото време страната ни е сред последните по дял на разходите за здравна превенция и профилактика, но по отношение на болничната помощ е над средното ниво - тоест, обществото плаща хората да се лекуват, а не за да не се разболяват”, посочват в позицията си от АИКБ.
Според асоциацията липсва визия за реформи в сектор енергетика и климат в контекста на зелената сделка. Не е ясно как ще се либерализира пазара и ще се защитят уязвимите, как ще се премине от въглеродна към неутрална към климата енергетика и икономика. Липсва съгласие и по въпросите с пенсионната система.
“Демокрацията изисква публичен диалог за постигане на съгласие за политиките в името на по-добър живот за всеки гражданин. Настояваме за такъв диалог и за такова съгласие”, завършват от АИКБ.