Този план е по-добър и амбициозен, по-реформаторски от предходния, но в същото време не можем и да очакваме чудеса от вас. Вие сте министър само за два месеца, а този план не замества проекти, които са отпаднали от оперативните програми или да финансира проекти, които трябва да се финансират от страна на бюджета. Този план трябва да е визионерски за страната, за устойчиво развитие, с нови източници на икономически растеж. План, който да постави основата на нов икономически модел, базиран на знанието, дигиталната икономика и зелената енергия.
Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев по време на изслушването на вицепремиера Атанас Пеканов за Плана за възстановяване и устойчивост.
Той поздрави министъра за първите стъпки, насочени в сектора на социално подпомагане – по думите му това е началото на една изключително добра реформа, която е необходима.
Като един от минусите на Плана Стойнев открои липсата на средства за възстановяване на „Напоителни системи“, тъй като по думите му е необходимо да бъдем подготвени за климатичните промени.
„Големият проблем за енергетиката е отворен. Да не забравяме, че другите държави си направиха съвети към Министерски съвет за справедлив преход – ние имаме такъв само на хартия. Не се събраха нищо веднъж. Това е екипна работа и е необходима да има. Изпуснахме много ценно време и такъв съвет е необходим“, категоричен е той.
По думите му е притеснително, че няма как да се отговори на дигиталната трансформация и навлизането на изкуствения интелект: „Отчита ли се влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда и автоматизацията на много процеси? Това е процес, който ще задълбочи неравенствата в обществото и голяма част от професиите ще станат ненужни. Още отсега трябва да мислим какво ще правим с тези хора. За съжаление тази амбициозност не я виждам в плана. Голяма част от европейските държави вече дават отговори на трансформациите.“
„Какво правим оттук нататък? Този план внася ли се в парламента?“, това попита социалистът. По думите му това вече е направено от Германия, Франция, Италия. „Или имате ли готовността да изпратите този план директно в Брюксел, за да стартираме процеса?“, продължи Стойнев.
„Трябва да имате смелост да покажете какво точно искате. Трябва да стартира процеса“, категоричен е той. По думите му ако служебният кабинет не внесе проекта, ще бъде като ГЕРБ.
„Народът очаква да бъдем по-смели, с по-визионерско мислене и да стъпим върху новите стимули за икономически растеж“, завърши Стойнев.