Министерски съвет е реши да отправи искане до КС за даване на задължително тълкуване на член 130 т В от Конституцията. Въпросът е в правомощията на министъра на правосъдието включва ли се възможността да прави предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на „тремата големи“ в содебната власт - председателя на ВКС, на председателя на ВАП и на главния прокурор.
Това обяви на брифинг служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов след заседание на Министерски съвет.
„Става дума за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които водят уронване на престижа на съдебната власт“, категоричен бе той.
„Смятаме, че искането е допустимо, тъй като по такъв въпрос КС не е давал тълкуване. Освен това явно нормата на цитирания член от Конституцията е предизвикала противоречиво тълкуване след членовете на ВСС, които налага по недвусмислен начин да се изясни нейното съдържание“, смята Стоилов.
„Членът дава право да се иска освобождаване на съдии, прокурори и следователи, но ние считаме че това правомощие на министъра на правосъдието трябва да важи и за ръководителите на трите съдебни власти“, добави правосъдният министър, като уточни, че разполага и със самостоятелно правомощие да сезира ВАС по повод отказа на ВСС.
По думите му Конституцията разполага с необходимите инструменти, стига да знаем как да си служим с тях.
Правосъдният министър призна, че неговият приемник на поста ще трябва да продължи активността по двете производства: „Искането трябва да бъде поддържано от следващия министър, това ще е важен тест за тези неща, които се говорят – за задълбочаване на съдебната реформа и отчетност на магистратите“.
Стоилов информира още, че на днешното заседание Министерски съвет е приел да бъде изработена пътна карта за изпълнението на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, постановени срещу Република България.