Няма как да има гласуване на кандидатура на лице, което е оттеглило съгласието си. Това е нонсенс. Би следвало председателят на Народното събрание да констатира, че не е налице валидна кандидатура и процедурата да продължи да се развива според предвиденото в Конституцията.
Това заяви пред bTV доц. Христо Христев, преподавател в Софийския университет.
Коментарът му идва на фона на бурните събития, разиграли се само за няколко часа - решението на "Има такъв народ" да оттегли предложението си за кабинет, повдигнатите въпроси по отношение на парламентарната процедура утре и последвалото решение на проектопремиера Пламен Николов да се оттегли като кандидат за министър-председател.
Основният въпрос е какво се случва, ако държавният глава вече е издал указ, депозиран в Народното събрание.
"В основния закон е предвидена процедура, по която се формира правителство. Там обаче ситуация, при която има възложен мандат на най-голямата парламентарна група, който в определения за това срок е бил върнат като успешен на президента и държавният глава е издал указ, но в този момент лидерът на партията казва, че оттегля това предложение, няма. Малко по-късно разбрахме, че и кандидатът за премиер се отказва. Това не е уредено в основния закон", обясни доц. Христев.
По думите му фазата вече е стигнала до Народното събрание и по пътя на логиката би следвало в парламента да бъде констатирано, че няма съгласие от страна на партиите за излъчения кабинет и процедурата не може да бъде завършена. От там нататък по Конституция държавният глава трябва да пристъпи към следващите стъпки и да връчи мандата на втората по големине парламентарна група.
"Вероятно в зала ще се стигне до обсъждане на този казус. Стъпвайки все пак върху най-първичните основи на логиката и здравия разум, които определят правилата за тълкуване на правото, би следвало да заключим, че при липса на съгласие от страна на самия кандидат за премиер, макар и първоначално той да е информирал президента, че е завършил успешно процедурата, би следвало председателят на Народното събрание да констатира това обстоятелство и ситуацията да продължи да се развива според основния закон", коментира доц. Христев.
Експертът по конституционно право бе категоричен - няма как да се пристъпи към гласуване на структура или състав на Министерския съвет, ако не е налице одобрена кандидатура за министър-председател.