Много далече отиде влошаването на отношенията между партиите. Много се замърси публичното им говорене. Едно замеряне, като бой с торти - като в старите комедии, само че тук цената е много по-висока. По-голяма част от партиите държат на всяка цена да надприказват, да уязвят другите. Много отдавна не съм виждал в българската политика такова ирационално и хаотично поведение. Това коментира пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Съвета за стратегическо развитие при президента.
Според него, за да се случи нормализиране на говоренето, то всички трябва да направят крачка назад, да намалят децибелите и да оберат силните епитети. По думите му обаче „всичко това не изглежда вероятно, колкото и да ни се иска“.
Проф. Маринов посочи, че случващото се има трудно обяснение:
„От една страна имаме един заварен, отречен от мнозинството от българите модел на управление. Това породи у останалите илюзия, че много бързо се е освободило място, за което трябва да се преборят кой пръв ще седне или кой по-голяма част от седалката ще заеме. Подцени се необходимостта от по-нататъшно устойчиво партньорство. Желанието да се изпреварят останалите, да се вземе шампионската титла, изигра лоша шега. Ясно е, че необходимата за обществото промяна може да бъде постигната с партньорски усилия от един по-широк кръг политически субекти“.
По думите му шансовете за кабинет не са изчерпани:
„Трябва да се прекрати огънят. Трябва отказ от идеята, че на този етап някой може да бъде хегемон на тази промяна. И след това да се постигне споразумение. Трябва да има обединение и съгласие около определени политически принципи и цели. Това не е лесно, на фона на случилото се, но политиците трябва да разберат, че ще стане много лошо и за хората, и за тях самите“.