„Кога се налага актуализация на бюджета - когато разходната част превъзхожда приходната. В случая това не е така. Дори от Министерството на финансите се похвалиха, че се очаква да бъдат събрани допълнително около 2 млрд. до края на годината от данъци. Що се отнася до раздутия бюджет, който беше оставен от предходното правителство, той е достатъчно удобен и сегашното да се вмести в него”, обясни финансистът Аркади Шарков.
Той посочи още, че служебният кабинет може да използва определени инструменти, за да се пренасочва финансиране. „Работата на всеки министър на финансите е да има достатъчно буфери зад гърба си и достатъчно спокойствие и охолство, с което да разполага, защото не знаем какви по-кризисни времена могат да дойдат”, допълни Шарков.
За изплащането на парите по различни мерки финансистът каза: „Те са предварително заложени. Тоест, те са вече в тази бюджетна рамка и няма проблем. Последната година обаче е белязана от избори и що се касае до решенията на правителството, било то и служебно, те винаги са политически и свързани с популизъм”, добави той.
„Предходното правителство разду бюджета, сегашното продължава в същата тази негативна тенденция. Актуализацията на пенсиите е пряка намеса в пенсионно-осигурителния модел, който се руши. Предходното правителство го разруши, това иска да продължи да го прави”, каза още Шарков.