От няколко дена някои политици и политически сили се опитват да обсебят думата „промяна“, да я приватизират, да я яхнат, да я демонстрират като личен ексклузивитет. И особено да се заявят като единствени „носители на промяна“.
Може би е добре да си припомним какво е „промяна“.
1. Промяна не е подигравка с институциите. Промяна е уважение към институциите и отстояване на тяхната независимост.
2. Промяна не е да се смени джипката с диванче. Промяна е да се говори нормално с хората.
3. Промяна не е нови монолози. Промяна е смелостта да се изправиш пред въпросите.
4. Промяна не е хитроумни забележки. Промяна е осъзнаване на нуждата от нормална комуникация.
5. Промяна не е изнудване. Промяна е партньорство.
6. Промяна не е силово налагане на решения. Промяна е съвместно обсъждане и търсене на най-добрия вариант.
7. Промяна не е цупене като не се приеме някое предложение. Промяна е разбирането, че понякога трябва да се приема чуждата гледна точка.
8. Промяна не е да напуснеш залата на Парламента. Промяна е да останеш и да посрещнеш това, което идва, с високо вдигната глава.
9. Промяна не е да намериш пролука в правилата, за да си отмъстиш. Промяна е да не се възползваш от подобни възможности, за да запазиш репутацията на институцията.
10. Промяна не е да злорадстваш, че си поставил институция в проблем. Промяна е да намериш решение, че институциите да работят по-добре.
11. Промяна не е да губиш времето на Парламента. Промяна е да се съобразяваш с приоритети на избирателите.
12. Промяна не е злобни лични атаки. Промяна е поглед в съвместното бъдеще.
13. Промяна не е вглеждане в дребните проблеми с потенциални партньори. Промяна е признаване на правото на равнопоставеност и търсене на компромиси.
14. Промяна не е да говориш за близки и далечни роднини на други политици. Промяна е да говориш за важни приоритети и политики и как да се осъществят максимално бързо.
15. Промяна не е да ругаеш НПО-сектора и гражданските сдружения. Промяна е да разбереш колко са важни за развитие на истинско демократично общество и да ги подкрепяш.
16. Промяна не е формално преписване на няколко булета с приоритети. Промяна е изработване на цялостна програма за осъществяването на политиките, които ще ни оттласнат от дъното на Европа.
17. Промяна не е за пореден път някой да ни казва, че сам може всичко и да се опита да приватизира политическия процес. Промяна е да се признае, че сам е трудно и че заедно ще е по-добре.
18. Промяна не е да се действа на принципа „След нас и потоп“. Промяна е да се държи сметка за сложността на политическите комуникации.
19. Промяна не е да използваш ченгеджийски опорки и теории на конспирацията. Промяна е да се отстояват ценности.
20. Промяна не е да се разсърдиш, ако останалите не приемат налудните ти идеи. Промяна е да помислиш какво може да се подобри, за да е разбираемо и приемливо от другите.
21. Промяна не е поредното Аз. Промяна е най-после да стане Ние.
Ценности, институции, правила, комуникации. Това е важното. А не накърненото его на някой следващ уж спасител, а на практика нарцис-насилник.
Не оставяйте да ви заблуждават. Не слушайте какво говорят, гледайте ги какво правят.
Трябва да има промяна. Истинска промяна. Мислете, гласувайте.
Любомир Аламанов, Facebook