НОВИНИ


Спецпрокуратурата разследва Лъчезар Иванов за пране на пари

7 4002 16.08.2021
Спецпрокуратурата разследва Лъчезар Иванов за пране на пари
Лъчезар Иванов БГНЕС

Специализираната прокуратура е образувала разследване във връзка с евентуално извършено престъпление от страна на народен представител с инициали Л.И., каза за БТА говорителят на Специализираната прокуратура прокурор Христо Кръстев. Вероятно става дума за Лъчезар Иванов от политическа партия ГЕРБ.


Досъдебното производство е било образувано във връзка с проверка, извършена от КПКОНПИ, постъпила в прокуратурата в средата на юли месец. Наблюдаващият прокурор е преценил че има данни за евентуално извършено престъпление по чл. 253 от НК - пране на пари, допълва БТА.

 

Лъчезар Иванов е разследван за голямата печалба от продажбата на акции. За това, че депутатът е проверяван от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), КПКОНПИ и прокуратурата по сигнал за пране на пари при реализирана от него голяма печалба от продажба на акции съобщи на 22 юли "Свободна Европа".

 

Иванов е извършвал консултантска дейност за американска компания, която разработва лекарствени продукти. Вместо възнаграждение в пари, е получавал акции на дружеството. Няколко години по-късно Иванов е продал част от акциите си на борсата и е спечелил голяма сума пари. Тогава са започнати проверките от институциите, а след това е подаден сигнал до прокуратурата за евентуално пране на пари, предават от OFFNews.

 

Иванов не крие, че освен депутат, като лекар от години работи с американската компания Enzolytics.

 

През 2018 г. Иванов сключва договор за консултантски услуги. В него е записано, че за дейността си депутатът ще получи 20 млн. акции на дружеството. В началото на 2021 г. той продава чрез инвестиционен посредник част от тях на фондовата борса в Ню Йорк и според неофициална информация печалбата му надхвърля 1.6 млн. долара.

 

Депутатът твърди, че е подал всички сключени договори. От думите му става ясно, че не веднага след получаването им е продал акциите и това е причината да не ги посочи в имуществената си декларация. Те не фигурират и в декларираното от него имущество за 2019 и 2020 г., но той обяснява, че е отчел печалбата от тях, заедно с останалите му дялове от компанията, в края на мандата на 44-ото, както и при влизането си в 45-ото НС през пролетта на 2021 г.

 

Декларациите за миналата година на лицата, заемащи публични длъжности, още не са публикувани в регистъра на КПКОНПИ.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама