Болниците са подготвени да посрещнат новата вълна на COVID-19. Знаем как да реагираме. Имаме протокол как да се лекува. Останалите неща зависят от нас самите - да се пазим, да не ходим там, където има голямо струпване на хора, да използваме маски в закрити помещения с множество хора. И да наблегнем на ваксинирането. Но това зависи от самия човек. Властите не могат да направят нищо повече.
Това заяви в ефира на Българското национално радио проф. Светлана Велизарова.
По думите й липсата на интерес към ваксините се дължи на неграмотността на хората и третото поколение, което расте по този начин.
“По какъв начин да обясните на един не учил, нищо не знаещ човек каква е ползата от ваксините? Това е трудно за обяснение. За мен - почти невъзможно. Защото този човек е много първичен и си е втълпил, че това е нещо опасно, ще се случи нещо на него, на децата му. Това трябваше да започне да се прави преди една година и то аз самата не знам по какъв начин. Не трябваше да се наслагват тези страхове от ваксините - че хората умират, получават алергични реакции. Като се обърне колата, пътища много…”, посочи още проф. Велизарова.
По думите й кампанията е започнала твърде късно. Медиите пък имат голяма роля в насаждането на страх, защото още в началото в новините се е обръщало внимание на страничните ефекти от ваксината и на случаите на тромбози.
Водещият пулмолог обясни, че в момента рискова група са децата. Причината за това е, че те не са затворени и са единствените на практика, които не са имали шанс да се срещнат с вируса при предишните вълни. Проф. Велизарова обаче посочи, че заболяването при тази възрастова група протича по-леко.
"До началото на новата учебна година повечето деца ще са се срещнали с коронавируса. Смятам, че голям брой от българите са се срещали с вируса вече и процентът на преболедувалите хора е по-голям от този, който се описва. Затова считам, че тази вълна ще е много по-лека от предишните", коментира още проф. Велизарова.