Най-големият компромис изглежда този на „Демократична България", които имат очертани твърде много червени линии. Ако ИТН седне на масата, ДБ ще направи крачка към компромис. Това прогнозира в ефира на Българското национално радио политологът Калоян Велчев. Според него БСП и останалите протестни партии се опитват да подадат ръка на ИТН.
„Топката отново е в полето на ИТН, защото нашите чудения дали ще има правителство или не отново се свеждат до техните депутати. В момента изглежда ясно, че ако ИТН не седнат на масата, правителство трудно ще имаме“, смята той.
По думите му президентът се опитва да вземе „най-доброто от двата свята“ и да бъде едновременно лицето на промяната, но и да не стъпва на полето на отговорността за тази промяна:
„Защото в крайна сметка всички процеси на промяна отключват известни турбуленции, които може да направят някои хора недоволни, а на Радев му се иска да избегне този негатив от това да си носителят на промяна. Но той има достатъчно лостове, особено в такъв фрагментиран парламент, да повлияе на крайния резултат от тези преговори.“
Според Велчев от „Демократична България“ не горят от желание да получат този мандат. „Защото ако те са неговите носители, ще трябва да се влезе в пряко споразумение с БСП, което очевидно от коалицията не искат.“
Според политолога да се даде трети мандат на най-малката политическа сила „Изправи се.БГ! Ние идваме“, е много смел ход. Велчев не е убеден, че Радев е готов да го направи в този момент. „Тази формация има какво да спечели, ако мандатът стигне до тях“, допълни той.
„В този момент Радев изглежда най-силната фигура и неговите позиции се засилват, защото засега не се очертават и опоненти за предстоящата кампания“, смята Калоян Велчев.
„Невъзможността да се формира правителство през тази година разочарова избирателите. Президентските избори може да не вдигнат много активността, тъй като имаме ясен фаворит“, каза още младият политолог.
„През тази година политическата ни система се фрагментира, което не е лошо“, отбеляза Велчев, който вижда проблем по-скоро в поляризацията и в битката „на всеки срещу всеки“.
Той акцентира и върху обръщането на обществените представи, след като дълги години БСП е била в „карантина от властта“.
„Макар ИТН да остават сериозен политически актьор, би следвало да се стигне до спад в подкрепата за тях“, каза още политологът.