Коронавирусът SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, мутира около веднъж седмично, тоест два пъти по-често, отколкото се предполагаше, показа проучване на генетици от университетите в Бат и Единбург във Великобритания. Това се посочва в съобщение за пресата от Университета в Бат.
Авторите на изследването установяват, че досега не са били забелязани много мутации и не са ги секвенирали и не са ги взели предвид при оценката на скоростта на поява на нови щамове.
Според тях най-често се пренебрегват примери за „отрицателна селекция“, когато настъпилата мутация е вредна за самия вирус и намалява шансовете му за оцеляване, докато вниманието на учените се фокусира върху примери за положителна селекция, когато новият щам получи предимства пред старите например като по-заразна „делта“.
Изследването също така потвърждава, че ако човек е болен от COVID-19 за повече от няколко седмици, вирусът може да мутира в тялото му, каза един от авторите на изследването, професор Лорънс Хърст, чрез университетската пресслужба. Той припомни, че по този начин се появи алфа щамът на коронавируса, който се счита за резултат от еволюцията на вирус вътре в човек, който не може бързо да се възстанови.
В прессъобщението се казва, че това доказва необходимостта от внимателна изолация на пациенти с продължителна форма на COVID-19.
Изследването е проведено от служители в Центъра за еволюция на Милнер към Университета в Бат и отдела по човешка генетика на Съвета за медицински изследвания към Университета в Единбург. Техните резултати са публикувани в Genome Biology and Evolution.