"За последен път гласувам безпринципно за министър", се чуваха недоволни възгласи пред кабинетите на "Синята коалиция".
Репликите засече репортер на Frognews.bg, след като със 148 "за", 53 "против" и 2 „въздържали се" депутатите одобриха кандидатурата на професор Анна-Мария Борисова за министър на здравеопазването. Веднага след избора Борисова положи клетва като министър на здравеопазването. В началото на пленарното заседание кандидатурата на Анна-Мария Борисова беше представена от премиера Борисов. По думите му квалификацията и професионализма на Анна-Мария Борисова са сериозно основание тя да бъде министърът на здравеопазването.
Лидерът на СДС Мартин Димитров каза пред Frognews.bg, че подкрепата на новия министър е нужна, тъй като това е волята на премиера Бойко Борисов. "Ние от Синята коалиция обаче смятаме, че има много по-добра алтернатива. Ще очакваме резултати по здравната реформа само след месец", каза още Димитров. Той опроверга слуховете, че "вдясно" се прави опит да се рекетира правителството с предложения за заместник-министри.
Ваньо Шарков от СДС заяви, че Борисова ще получи подкрепа в аванс и че тази подкрепа трябва да бъде върната на българските лекари и пациентите. Той изброи условията за подкрепата към нея:
Увеличаване на качеството на медицинската помощ; бързо преструктуриране; гарантиране на достъп за всеки, прозрачна лекарствена политика;
Шарков подчерта, че персоналната подкрепа на сините към Борисова е обвързана от заявената от нея и от премиера готовност за реформи.
Веднага след представяне на кандидатурата на Борисова, депутатите от ДПС заявиха, че няма да я подкрепят. Според тях не е достатъчно да имаш тежък характер, да си трудно комуникативен, за да спреш течовете в системата. А качествата на Борисова за ДПС са останали прикрити зад загадъчната й усмивка, аргументира позицията на движението Хасан Адемов. .
От БСП засипаха кандидат-здравната министърка с въпроси относно реформите в здравния сектор и заявиха, че от отговорите й зависи дали ще я подкрепят при гласуването.
Питанията им бяха свързани с това как ще преодолее нередовното заплащане на медиците, как ще реши проблема с преобразуването на лечебните заведения, ще настоява ли да се запази задължителната акредитация, ще прекрати ли НЗОК практиката за въвеждане на допълнителни изисквания, каква ще е ролята на допълнителното здравно осигуряване и дали то няма да е задължително, възнамерява ли Борисова да поиска актуализация в сектора здравеопазване.
Въпреки, че председателят на парламента Цецка Цачева предостави възможността на Борисова да отговори, тя категорично отказа.
„Против" кандидатурата на Борисова се обявиха и независимите в НС и изразиха надежда това да е последната персонална грешка на кабинета.
Само от Атака заявиха безусловна подкрепа на предлаганата от кабинета персонала промяна.
Излизайки от пленарна зала, в колоарите Борисова подмина с мълчание репортерите, отказвайки да коментира новия си пост.