Още 200 милиона лева нов дълг бяха поети чрез държавни ценни книжа на вътрешния пазар, съобщиха от Министерството на финансите и от БНБ. Така общо от началото на годината страната ни е поела един милиард лева нови задължения.
Лихвеният процент при преотворената емисия от 5-годишни държавни ценни книжа е нулев, а среднопретеглената доходност – минус 0,15 на сто, става ясно от съобщенията на финансовото министерство и централната банка.
Доходността е по-добра от постигнатата по време на аналогичния акцион на 22-ри март тази година, когато тя беше от -0,10% и малко по-висока от доходността от -0,17%, постигната при първото емитиране на тези 5-годишни книжа на 22.02.2021 г.
Продадените ценни книжа са за 200 милиона лева или първоначално обявената сума, като общият размер на подадените поръчки достигна 423,85 милиона лева, което съответства на коефициент на покритие от 2,12 пункта (при коефициент на покритие от 2,10 пункта по време на първия аукционна на тези 5-години книжа от 22.02.2021 г. и 1,53 пункта при аукциона, проведен на 22.03.2021 г.).
Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 55 базисни точки, посочват от Министерството на финансите.
Очаквано аукционът е преминал при много голям интерес, като 73% от емисията е придобита от банките. Висок интерес има и от застрахователните дружества (16,5%), като в покупките на ценните книжа са участвали пенсионни фондове (3,0%) и други инвеститори (7,5%).
Държавните ценни книжа се считат за сигурен инструмент и макар, че доходността е отрицателна, тя е по-благоприятна за банките спрямо олихвяването на свръхрезервите им.
От гледна точка на държавата постигнатата отрицателна доходност е изключително благоприятна. Досега страната ни е поела дълг тази година единствено от вътрешния пазар, като общата му стойност достига един милиард лева с тази емисия.
По бюджет можем да поемем до 4,5 милиарда лева, като поне при настоящите предложения за актуализация на държавния бюджет няма промяна на лимита на новопоети задължения от държавата.